Následky po vichřici Emma (TZ LČR)
05.03.2008 | Silvarium
Tlaková níže Emma, která zasáhla Česko o tomto víkendu, postihla i lesy ve správě státního podniku Lesy České republiky, s. p. Podle upřesněných odhadů bylo poškozeno 1,7 milionu m3 dřevní hmoty. V porovnání s orkánem Kyrill nenapáchala Emma tak výrazné škody. Spolu s následnými větrnými epizodami se celková výše škod po Kyrillu zastavila na 6,05 mil m3. Vzhledem k tomu, že úmyslné těžby pro rok 2008 byly plánovány ve výši 7 mil m3, tak škody, které napáchala Emma, jsou čtvrtinové vůči plánu těžeb. Plánovaný objem těžeb se kvůli Emmě zvyšovat nebude. Za posledních 5 let se nahodilé těžby, tedy zpracování různých kalamit, vždy pohybovaly mezi 30-70% ročního plánu. Z tohoto srovnání je patrné, že následky Emmy nebudou tak hrozivé, jak se v prvních dnech zdálo.
V současné doby by již hlavní komunikace měly být uvolněny od popadaných stromů. Na řadě míst se již začalo se samotným zpracováním kalamity. Situaci v letošním roce, v porovnání s loňským Kyrillem, zjednodušuje to, že jsou podepsány tendry na střednědobé zakázky. Po dohodě s dodavateli je tedy možné tyto těžební kapacity přesunout na likvidaci kalamity.
„Do doby než budou zlikvidovány následky Emmy, jsme zastavili všechny úmyslné mýtní těžby kromě výchovných zásahů v porostech do 40 let.“ uvedl Ing. Jiří Černík, výrobně-technický ředitel Lesy České republiky, s. p.
Vzhledem k teplému a suchému průběhu zimy je nezbytné poničenou dřevní hmotu zpracovat v co nejkratší době, aby se snížilo riziko následné kůrovcové kalamity. Z lesa však nebudou ihned odvezeny úplně všechny poničené stromy. Vhodné stromy poslouží jako lapáky, které se stanou pastí na kůrovce. Až do nich nalétne kůrovec a naklade vajíčka, budou z lesa odvezeny i ony.
Lesy České republiky, s. p. společně s Hradeckou lesní a dřevařskou společností, a. s. mají z obchodního hlediska zajištěn odbyt objemu kalamitní dřevní hmoty, který budou sami obchodovat. Případný vývoj cen v návaznosti na tuto kalamitu je věcí dalších jednání s našimi obchodními partnery.
Stále platí upozornění, že pohyb v lese může být nyní nebezpečný. Na řadě míst jsou nahnuté či zavěšené stromy, u nichž je vysoké riziko samovolného pádu. Do doby, než lesníci takto nebezpečné stromy pokácí, nedoporučujeme vstup do lesních porostů.
V níže přiložené tabulce jsou uvedeny odhady po jednotlivých krajských inspektorátech Lesů České republiky, s. p. k 3. 3. 2008
|
| m3 |
Krajský inspektorát | Karlovy Vary | 140000 |
| Plzeň | 200000 |
| České Budějovice | 500000 |
| Středočeský | 70000 |
| Liberec | 30000 |
| Teplice | 20000 |
| Hradec Králové | 100000 |
| Choceň | 80000 |
| Jihlava | 200000 |
| Brno | 50000 |
| Zlín | 20000 |
| Šumperk | 70000 |
| Frýdek-Místek | 150000 |
Lesní závod | Kladská | 30000 |
| Boubín | 30000 |
| Konopiště | 20000 |
| Židlochovice | 10000 |
Celkem |
| 1720000 |
Další články v kategorii Zemědělství
- První letošní hrozny na burčák začali v Dolních Dunajovicích sbírat s rozedněním (04.08.2026)
- Chovatelé řeší kvůli suchu vážné problémy (04.08.2026)
- Vědci zkoumají půdní mikrobiom kvůli rozvoji personalizovaného zemědělství (04.08.2026)
- Farmáři mají kvůli suchu problémy s nedostatkem sena na krmení (04.08.2026)
- Celkem 2,4 miliardy korun rozdělí Ministerstvo zemědělství v 8. kole příjmu žádostí na rozvoj venkova ze Strategického plánu Společné zemědělské politiky 2023–2027 (04.08.2026)
- Nové masné plemeno brahman oficiálně schváleno (03.08.2026)
- Stejné množství deště jako dřív? To už dnes nestačí (03.08.2026)
- V Alpách přibývá útoků krav. Mohou skončit tragicky, problémem jsou psi (03.08.2026)
- Sen o penzionu manželům nevyšel. Místo něj ale vybudovali úspěšnou kozí farmu (03.08.2026)
- Šebestyán: Zákon o střetu zájmů je zmatečný a spor o Agrofert poznamenává celý resort zemědělství (03.08.2026)

Tweet



