Návrh nařízení vlády o poskytování národních doplňkových plateb (Top-up)
06.02.2008 | ASZ
Připomínkovým řízením nyní prochází NV, které stanoví podmínky pro poskytování Top-up v letošním roce, a které přinese důležitou změnu. Účinnost nařízení vlády se navrhuje dnem 1. dubna 2008, s ohledem na termín podávání žádostí (pro kalendářní rok 2008 do 15. května 2008) a vzhledem k předpokládanému časovému průběhu legislativního procesu.
U komodity len na vlákno je navržen způsob vyplácení pouze formou platby spojené s produkcí.
Komodity chmel, přežvýkavci (ovce, kozy a KBTPM) a brambory pro výrobu škrobu budou podpořeny do maximální možné výše podle Přístupové smlouvy formou platby spojené s produkcí, tj. na aktuální produkci daného roku, přičemž zbývající část bude vyplácena na základě historického referenčního období. Pro tyto komodity bude za rozhodnou skutečnost považován stav k 31. březnu 2007. Jedná se o termín, který je vnímán jako mezní a Evropskou komisí akceptovatelný pro další období počínaje kalendářním rokem 2008 a který má zajistit referenční období bez možnosti zpětného ovlivnění stavu existující produkce.
Počínaje rokem 2008 je navržena národní doplňková platba k přímým platbám na zemědělskou půdu, jedná se o platbu plně oddělenou od produkce a bude vyplácena přesně podle systému SAPS. Tato platba nahrazuje platbu vyplácenou v minulosti na plodiny na orné půdě, která zároveň zajistí z produkčního hlediska platbu plně oddělenou od produkce v souladu s vodítky Top-up.
Komodity chmel, přežvýkavci a brambory pro výrobu škrobu vyžadují specifický přístup, protože jde o komodity, u kterých bude zachována vazba na produkci. Toto odpovídá přístupu aplikovanému v starých členských státech EU. Tato varianta se plně podřizuje novým tzv. vodítkům Top-up a platba v ní bude rozdělena do dvou částí.
První část platby u chmele, přežvýkavců a brambor pro výrobu škrobu bude poskytována na základě výše uvedeného zvoleného referenčního období (31.3.2007) bez vazby na produkci.
Druhá část platby bude obdobně jako v předcházejících letech vyplácena ve vazbě na produkci, podle současných čísel, tj. dle evidence k 31.7.2008.
Další články v kategorii Zemědělství
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- MŽP poskytne 300 milionů korun na instalace fotovoltaik na zemědělské půdě (12.12.2025)
- Regenerativní zemědělství se po letech pokusů i praxe jeví jako možné a vhodné (11.12.2025)
- Ministerstvo zemědělství vyhlásilo výsledky veřejné soutěže programu na podporu aplikovaného výzkumu ZEMĚ II (11.12.2025)
- Zemědělci by mohli nově řešit i větrnou erozi, MŽP připravilo novelu vyhlášky (10.12.2025)
- Podcast | Šebek: Nelžeme si do kapsy, že nová vláda bude podporovat malé a lokální farmy (10.12.2025)
- Agrostroj Pelhřimov se loni dostal do ztráty, chystá závod v USA (10.12.2025)
- Dohoda o NGT umožní rychlejší vývoj plodin odolných vůči klimatu (10.12.2025)
- Chlebovické brambory – Farma Libora Janečky – vítěz soutěže Farma roku 2025 (10.12.2025)

Tweet



