Nedostatek tuzemského sladovnického ječmene kvůli globálnímu oteplení
20.08.2001 | ÚZPI
Podle Českého svazu pivovarů a sladoven může za nedostatek sladovnického ječmene z tuzemské produkce globální oteplení. V Čechách se pěstují jen čtyři odrůdy jarního ječmene, který má sladovnickou kvalitu. Tyto odrůdy ohrožuje horko a sucho na jaře a navíc ještě deštivo při žních. V r. 2000 bylo sklizeno o 380 tisíc t méně než v r. 1999, a to s podprůměrnou kvalitou. V minulosti se ječmen pěstoval na ploše 700 ha, zatímco nyní jen na poloviční ploše. Vliv na úrodu mají i osevní postupy - přestala se pěstovat cukrovka, která byla vhodnou předplodinou ječmene, což má vliv na kvalitu půdy.
Ječmen se dováží hlavně z Dánska a Francie, kde pěstují nejen jarní, ale i ozimý ječmen. Bude nutné dovézt 150 tis. tun. V r. 2000 byly ceny dováženého ječmene kolem 8 tis. Kč/t, zatímco naši zemědělci dostávali 2,5 - 3,5 tis. Kč/t. Ozimý ječmen má v současném počasí větší šanci. Pivovarníci se dříve stavěli proti ozimému ječmeni kvůli vysokému obsahu bílkovin nehodícímu se k výrobě sladu. Zatím není u nás vyšlechtěna vhodná odrůda ozimého ječmene. Vyšlechtění nové odrůdy trvá řadu let, ale nadějí je německá odrůda Tiffany přizpůsobená na naše podmínky.
V letošním roce se očekává sklizeň 2,04 mil.t ječmene proti loňským 1,63 mil. t,, z čehož asi 70 % tvoří sladovnické ječmeny.
Další články v kategorii Zemědělství
- Farmáři mohou začít podávat jednotné žádosti, SZIF rozdělí 30 mld. Kč, jako loni (09.04.2026)
- Ovocné stromy, mnohde už v plném květu, ohrozí od pátku do neděle mráz (09.04.2026)
- Rostoucímu zisku celého zemědělského odvětví za rok 2025 pomohli ti, kdo hospodaří efektivně (09.04.2026)
- Vědci na pokusném poli v Olomouci testují geneticky upravený ječmen (09.04.2026)
- Vláda dočasně snižuje spotřební daň u nafty. Snížení maximální výše vratky u tzv. zelené nafty neomezuje podporu (08.04.2026)
- Peruánští vědci zmapovali vliv pesticidů na rakovinu po celé zemi (08.04.2026)
- Zemědělci kvůli zdražování odkládají objednávky hnojiv nebo jich nakupují méně (08.04.2026)
- MZe: O licenci k rituálním porážkám pro účely obchodu nezažádala ani jedna jatka (08.04.2026)
- Jak rychle a efektivně pomoci zemědělcům v době drahé nafty? Spotřební daní na naftu (07.04.2026)
- Prazdroj se zemědělci ukazuje v přímém přenosu 280 dní dlouhou cestu k pivu (07.04.2026)

Tweet



