Některé projekty brzdí spory s majiteli pozemků
14.02.2005 | Mladá fronta Dnes
Podle odborníků je v hlavním městě stále mnoho oblastí, které se v budoucnu mohou výrazně urbanisticky proměnit. „Některé projekty jsou však brzděny pozemkovými spory či nedostatkem financí,“ říká Milan Körner z Útvaru rozvoje hlavního města.
* Které oblasti v metropoli by se v budoucnu měly proměnit nejvýrazněji?
Jedná se především o bývalé dělnické čtvrti. Jednou z velkých rozvojových oblastí byl Smíchov, jehož proměna je nyní již téměř dokončena. Největší pozornost města je tak nyní namířena do oblasti východně od centra, tedy do Karlína, Libně či Vysočan.
* Ne všechny plány v těchto čtvrtích se však daří realizovat. Příkladem může být například projekt Zelený ostrov u Sazka Areny. Proč tomu tak je?
Většinou bývá problém s majiteli pozemků. I v metropoli již totiž působí mezinárodní spekulanti. Ti často požadují příliš velké částky, jež jsou pro developery neúnosné.
* Má město nějaké nástroje, kterými lze tento problém řešit? Bohužel, nyní žádný účinný nástroj neexistuje. Pomohla by například možnost směny pozemků, která je běžná jinde v Evropě. Jsou v Praze i nějaké velké pozemky, na kterých se dá stavět bez větších problémů?
Určitě ano. Jako příklad bych uvedl oblast v Karlíně nedaleko Invalidovny. Velké pozemky v této lokalitě totiž patří městu, a tak by zde mohla být zahájena poměrně velkorysá výstavba.
* Proč vlastně zástupci města o některých projektech mluví již v době, kdy není jisté, že se vůbec uskuteční?
Často skutečně jde pouze o vize. I ty jsou však pro rozvoj města nesmírně důležité. Musíme si totiž uvědomit, že například o dopravních stavbách se musí uvažovat v dlouhodobých horizontech. Některé z plánů se zkrátka realizují a jiné ne.
Další články v kategorii Zemědělství
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- MŽP poskytne 300 milionů korun na instalace fotovoltaik na zemědělské půdě (12.12.2025)
- Regenerativní zemědělství se po letech pokusů i praxe jeví jako možné a vhodné (11.12.2025)
- Ministerstvo zemědělství vyhlásilo výsledky veřejné soutěže programu na podporu aplikovaného výzkumu ZEMĚ II (11.12.2025)
- Zemědělci by mohli nově řešit i větrnou erozi, MŽP připravilo novelu vyhlášky (10.12.2025)
- Podcast | Šebek: Nelžeme si do kapsy, že nová vláda bude podporovat malé a lokální farmy (10.12.2025)
- Agrostroj Pelhřimov se loni dostal do ztráty, chystá závod v USA (10.12.2025)
- Dohoda o NGT umožní rychlejší vývoj plodin odolných vůči klimatu (10.12.2025)
- Chlebovické brambory – Farma Libora Janečky – vítěz soutěže Farma roku 2025 (10.12.2025)

Tweet



