Nemáme zájem o rizikový materiál z EU
26.10.2000 | Agris
V souvislosti se zvýšenými snahami o bezpečnost potravin podnikají země EU kroky, aby se specifický rizikový materiál (SRM), kterým se rozumí hlavy, páteře s míchou a uzliny skotu a ovcí, nemohl dostat do krmiva určeného přežvýkavcům.
Naší republiky se týkají podmínky směrnice č. 2000/418 EC tak, že Státní veterinární správa má povinnost certifikovat, že výrobky směřující do EU neobsahují SRM, ani nebyly vyrobeny z tzv. separátu (masa z kostí).
Právě proto, že v EU nabývají účinnosti opatření zamezující zpracování specifického rizikového materiálu, objevují se na evropském trhu možnosti výhodně nakupovat rizikový materiál a zpracovávat jej ve třetích zemích. S touto možností Státní veterinární správa ČR zásadně nesouhlasí. Josef Holejšovský, její ústřední ředitel, řekl, že EU po nás požaduje dokladovat, jaké naše republika podniká kroky k zamezení průniku SRM do potravního řetězce. V této souvislosti by bylo navýsost nevhodné takovéto dovozy umožnit a proto Státní veterinární správa dělá potřebné kroky, aby k takovýmto dovozům nemohlo dojít.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: svs.aquasoft.cz
Další články v kategorii Zemědělství
- Řecká vláda by mohla změnit přístup k zemědělským blokádám, naznačil ministr (31.12.2025)
- Polští zemědělci ve velkém blokovali silnice. Protestovali proti Zelené dohodě i levnému dovozu z Ukrajiny (31.12.2025)
- Farma Vojtěška – stříbro v soutěži Farma roku 2025 (30.12.2025)
- Vizovická likérka Rudolf Jelínek loni investovala do digitalizace výroby (30.12.2025)
- Jak na prevenci respiračních onemocnění (29.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 52 (29.12.2025)
- Norský start-up vyvinul autonomního robota s umělou inteligencí pro úsporné hubení plevele (29.12.2025)
- Řečtí zemědělci se po vánoční pauze vrací k blokádám silnic a přechodů (28.12.2025)
- Česko chce flexibilitu v zemědělské politice. Může to být ale dvojsečné (27.12.2025)
- Babiš vloží Agrofert do fondu RSVP Trust (23.12.2025)

Tweet



