Neopovrhujeme kaprem
22.11.2010 | SVS ČR
Před Vánoci se vždy objeví pochyby, zda je kapr právě ta pravá krmě na štědrovečerní stůl, když je to údajně ryba tak kulinářsky nezajímavá nenabízející nějaké zvášní chuťové zážitky. Nevěřme tomu, kdyby tomu tak bylo, byl by u nás a i v sousedních zemích kapr dávno zapomenut.
Ostatně za jeho chovem v Evropě stojí Římané a u nás jsou první zmínky o chovu kaprů v Kosmově kronice, doložené již v 11. století. Chov kaprů nejprve propagovaly kláštery a nejen jako postní jídlo. Posléze se ukázalo, jak je rybníkářství lukrativní. A je tomu tak dosud.
Kolik zaručených receptů na úpravu kaprů lze nalézt v kuchařkách, smažený, na modro, na černo, po židovsku. Nestojí za to opět při příležitosti blížících se Vánoc nezapomenout na tradice a na klasiku? Ostatně vánoční čas není jen Štědrý večer a na různé zajímavé lahůdky, například z moře, se také najde čas.
O kaprech v předvánoční nabídce i o rybách mořských uváděných na náš trh lze říci, že všechny tyto „komodity“ musejí splnit podmínky zdravotní nezávadnosti. A jedině po splnění těchto kritérií je veterinární dozorové orgány propustí do tržní sítě. Tudíž lze vybírat jen podle chuti a nálady.
A je dobré si uvědomit, že ryby, a to ať kapra, nebo jiné rybky, je možné si dát i přes rok a podle dietologů je to velmi, velmi dobré. Dobrou chuť.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další články v kategorii Zemědělství
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Dohoda EU s Mercosurem o obchodu se odkládá na leden, uvedla von der Leyenová (19.12.2025)
- Německo a Španělsko vyzvaly lídry EU k podpoře dohody s Mercosurem (19.12.2025)
- Opakované demonstrace zemědělcům dobré jméno neudělají (19.12.2025)
- V Bruselu protestují tisíce zemědělců proti zemědělské politice EU (19.12.2025)
- Projekt Hlídače státu: Agrofert má i přes Babišův střet zájmů zakázky od státu (19.12.2025)
- Itálie a Francie jsou proti rychlému schválení a podpisu dohody Mercosur (18.12.2025)
- Čí zájmy hájí premiér Babiš na jednání Evropské rady k rozpočtu? Naší země, nebo svého agroholdingu? (18.12.2025)
- Evropský parlament schválil odklad nařízení o odlesňování o další rok (18.12.2025)
- Řečtí zemědělci pokračují v blokádách i po příslibu více peněz (18.12.2025)

Tweet



