Bulharsko po protestech zemědělců zakáže dovoz slunečnicových semen z Ukrajiny

Bulharsko dočasně zastaví dovoz slunečnicových semen z Ukrajiny. Vláda v Sofii o tom rozhodla po dohodě s bulharskými pěstiteli, kteří v uplynulých dnech proti importu ukrajinských zemědělských produktů protestovali. Informovala o tom rozhlasová stanice BNR.

Bulharsko minulý týden uvedlo, že neprodlouží zákaz dovozu ukrajinského obilí a dalších zemědělských produktů, který měl skončit 15. září a který kvůli ochraně trhu přechodně zavedla Evropská komise pro pětici zemí východního křídla EU.

Slovensko, Polsko a Maďarsko na rozdíl od Bulharska oznámily, že budou pokračovat v omezení dovozu ukrajinského obilí. Ukrajina kvůli tomu na trojici zemí podala stížnost u Světové obchodní organizace (WTO). Obchodní spor následně přerostl v diplomatickou roztržku mezi Ukrajinou a Polskem, které je jinak blízkým spojencem Kyjeva v jeho boji proti ruské invazi.

Postoj bulharské vlády vyvolal protesty bulharských zemědělců, kteří od pondělí protestovali za prodloužení dovozového embarga na ukrajinské zemědělské produkty a na řadě míst země zablokovali dopravu.

Vláda dnes podepsala se zemědělci memorandum, které předpokládá zákaz dovozu ukrajinských slunečnicových semen do doby, než bude spotřebována bulharská produkce z poslední zemědělské sezóny. Kabinet premiéra Nikolaje Denkova zároveň rozhodl o navýšení kompenzací zemědělcům o 63 milionů leva (785 milionů korun). Farmáři po podpisu dohody ukončili protest, při němž hrozili svými stroji zablokovat centrum Sofie.

Podle BNR se nyní vedou jednání s Evropskou komisí o zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, který by přesahoval deset procent domácí produkce v daných zemích.

abl jd

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info