Bulharsko po protestech zemědělců zakáže dovoz slunečnicových semen z Ukrajiny
21.09.2023 | ČTK
Bulharsko dočasně zastaví dovoz slunečnicových semen z Ukrajiny. Vláda v Sofii o tom rozhodla po dohodě s bulharskými pěstiteli, kteří v uplynulých dnech proti importu ukrajinských zemědělských produktů protestovali. Informovala o tom rozhlasová stanice BNR.
Bulharsko minulý týden uvedlo, že neprodlouží zákaz dovozu ukrajinského obilí a dalších zemědělských produktů, který měl skončit 15. září a který kvůli ochraně trhu přechodně zavedla Evropská komise pro pětici zemí východního křídla EU.
Slovensko, Polsko a Maďarsko na rozdíl od Bulharska oznámily, že budou pokračovat v omezení dovozu ukrajinského obilí. Ukrajina kvůli tomu na trojici zemí podala stížnost u Světové obchodní organizace (WTO). Obchodní spor následně přerostl v diplomatickou roztržku mezi Ukrajinou a Polskem, které je jinak blízkým spojencem Kyjeva v jeho boji proti ruské invazi.
Postoj bulharské vlády vyvolal protesty bulharských zemědělců, kteří od pondělí protestovali za prodloužení dovozového embarga na ukrajinské zemědělské produkty a na řadě míst země zablokovali dopravu.
Vláda dnes podepsala se zemědělci memorandum, které předpokládá zákaz dovozu ukrajinských slunečnicových semen do doby, než bude spotřebována bulharská produkce z poslední zemědělské sezóny. Kabinet premiéra Nikolaje Denkova zároveň rozhodl o navýšení kompenzací zemědělcům o 63 milionů leva (785 milionů korun). Farmáři po podpisu dohody ukončili protest, při němž hrozili svými stroji zablokovat centrum Sofie.
Podle BNR se nyní vedou jednání s Evropskou komisí o zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, který by přesahoval deset procent domácí produkce v daných zemích.
abl jd
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Zemědělství
- Česku se daří omezovat antibiotika v zemědělství, výzvou zůstává chov prasat (28.11.2023)
- Cílem regionálních značek je marketingová podpora drobných regionálních výrobců (27.11.2023)
- Madeta zdraží kvůli rostoucím nákladům nejméně o tři až pět pct, čeká nižší zisk (27.11.2023)
- HN: Agrofert získal většinu v zemědělském podniku Ciz-Agro z Jindřichohradecka (25.11.2023)
- Změny ve vedení elektronické evidence hnojení po novele zákona č. 156/1998 Sb., o hnojivech (24.11.2023)
- Zemědělci zvažují účast v protestech odborů, uvedla Agrární komora (24.11.2023)
- Novým předsedou Českého úřadu zeměměřického a katastrálního se stane Ing. Karel Štencel (24.11.2023)
- Chovatelé masného simentála jednali v Chotěboři (24.11.2023)
- Chov wagyu v ČR a Japonsku se zásadně neliší (23.11.2023)
- Svaz: Biometan může do roku 2030 nahradit až pětinu dováženého plynu do ČR (23.11.2023)