Novela zákona zavede nové jatkám a přepravcům
23.01.2003 | KZNP
Především legislativní úpravy týkající se přepravy zvířat jsou podle ministra zemědělství Jaroslava Palase nejdůležitějším bodem novely zákona o ochraně zvířat proti týrání, které na svém jednání ve středu 22. ledna schválila Vláda ČR. Uvedl to při svém dnešním setkání se zemědělskými novináři. V novém pojetí podmínek přepravy zvířat chce být přitom ČR podle jeho slov "příkladem či vzorem pro EU".
Předmětem novelizace je podle ministra celkem pět oblastí, kromě přepravy také ochrana zvířat při omračování a usmrcování, ochrana hospodářských zvířat, ochrana pokusných a laboratorních zvířat a ochrana volně žijících zvířat.
Podle tajemníka ústřední komise na ochranu zvířat (ÚKOZ) Zdeňka Burdy vzniknou nové povinnosti především hromadným přepravcům zvířat, kteří budou muset mít na tuto činnost speciální osvědčení - "řidičák". "Nevyhnou se tomu, je to nařízení Evropské unie," zdůraznil Burda. Naopak zemědělcům by měla přinést novela určitou úlevu, neboť ustanovení platná pro hromadné přepravce se netýkají drobných přesunů z jedné farmy na druhou. Platí totiž při přepravě na vzdálenost nad 50 kilometrů.
Novela zavádí podle Brdy také řadu povinností týkajících se jatek, ale i například zákaz dresury lidoopů a volně žijících zvířat, které neprošly obdobím domestikace. "V praxi to znamená, že v cirkusech by neměly být například velké kočkovité šelmy nebo medvědi," informoval Buzrda.
Další články v kategorii Zemědělství
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Dohoda EU s Mercosurem o obchodu se odkládá na leden, uvedla von der Leyenová (19.12.2025)
- Německo a Španělsko vyzvaly lídry EU k podpoře dohody s Mercosurem (19.12.2025)
- Opakované demonstrace zemědělcům dobré jméno neudělají (19.12.2025)
- V Bruselu protestují tisíce zemědělců proti zemědělské politice EU (19.12.2025)
- Projekt Hlídače státu: Agrofert má i přes Babišův střet zájmů zakázky od státu (19.12.2025)
- Itálie a Francie jsou proti rychlému schválení a podpisu dohody Mercosur (18.12.2025)
- Čí zájmy hájí premiér Babiš na jednání Evropské rady k rozpočtu? Naší země, nebo svého agroholdingu? (18.12.2025)
- Evropský parlament schválil odklad nařízení o odlesňování o další rok (18.12.2025)
- Řečtí zemědělci pokračují v blokádách i po příslibu více peněz (18.12.2025)

Tweet



