OBILOVINY - 19.1.1999

1. Hodnocení soucasného stavu a perspektiva prezimování porostu ozimých obilnin v CR

Nadprumerné srážky v mesíci zári a zacátkem ríjna lonského roku, zejména na Morave a ve východoceském kraji (200 - 300 % normálu) vedly k enormnímu podmácení cásti pozemku urcených k osevu ozimu. Cást okopanin zvlášte cukrovky, zustala ze stejných prícin nesklizena. To jsou hlavní duvody neosetí približne 20 % ploch ozimu v CR, pricemž tyto plochy v nekterých okresech dosáhly 40 - 50 %. Prubeh pocasí v dobe setí i po nem zpusobil, že ozimy vstupovaly do zimní fáze v rozdílném rustovém stavu a vývojovém stupni. Jen cást porostu, zasetých v agrotechnické lhute vcas vzešla a dostatecne odnožila. Brzký príchod záporných teplot a následné prudké ochlazení (v polovine listopadu místy až -15 OC) neumožnily ozimum postupné otužení a získání žádoucího stupne mrazové rezistence. Snehová pokrývka na prevážné cásti území CR v dobe nejvetšího poklesu teplot však zmírnila jejich negativní vliv.

V soucasné dobe, již od druhé poloviny prosince, je vetšina produkcních oblastí bez snehové pokrývky, po roztátí snehu je puda vlhká, avšak relativne nízké nocní teploty a zamrzlá ornice neumožnují dodatecné vzejití a zahuštení. Približne 25 - 30 % porostu ozimé pšenice, okolo 15 - 20 % ozimého jecmene a žita a 5 % triticale je rídkých a špatne odnožených, ci nevzešlých. Jejich výživný stav v dusledku podmácení (prevaha anaerobiózy) je neuspokojivý a lokálne se objevuje žloutnutí listu i celých rostlin.

Podle podkladu ÚKZÚZ je zdravotní stav ozimé pšenice uspokojivý, žita a tritikale dobrý. Pouze u ozimého jecmene se u porostu dríve zasetých vyskytly padlí travní a listové skvrnitosti. Výskyt hrabošu je približne na stejné úrovni jako v lonském roce, pouze u žita je místy o málo vyšší.

V dusledku horší perspektivy prezimování u pozde zasetých porostu a rovnež z duvodu neosetí cásti ozimu, lze predpokládat zvýšený tlak na osev jarin, vcetne náhradnéího osevu jarní pšenice, což pri ocekávaném nedostatku certifikovaného osiva muže vést k použití osiva "farmárského" se všemi negativními dusledky na zdravotní stav a zaplevelení.

Na honech s dosud nesklizenou cukrovku vedle krmných obilnin (s perspektivou ošetrení morforegulátory proti poléhání) nalezne uplatnení vzlášte silážní a zrnová kukurice, prípadne další krmné a zahradnické plodiny.

2. Vývozní licence na obilí pro druhé pololetí

Licencní komise již otevrela exportní licence nekterých obilních komodit na druhé pololetí r. 1999. Zatím se jedná o 50 tis. tun pšenice, 20 tis. tun žita, 50 tis. tun jecmene a 20 tis. tun ovsa. Tato množství nejsou konecná. Pokud budou vycerpána, predpokládá se jejich navýšení. To se týká hlavne pšenice.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info