Omezení dovozu curku ze Slovenské republiky
13.10.1998 | MZe ČR
Ministerstvo zemedelství CR
tiskové oddelení
V Praze dne 13.10.1998
Predstavitelé AK CR stále hovorí o nepokojích kvuli nadmerným a dotovaným dovozum. Minulý týden vláda schválila dodatkové clo na dovoz pšenice z Madarska, zemedelci požadují zastavení dovozu dalších komodit, napr. cukru ze Slovenska. Jak vypadá obchod s cukrem se SR? A budete to nejak rešit?
V bilanci dovozu a vývozu cukru máme se Slovenskou republikou záporné saldo. Zatímco v roce 1994 byla tato bilance kladná ve výši 36 342 t, tak v letošním roce (k 9.10.1998) je záporná, ve výši 10 440 t. Celkové množství dovezeného cukru a izoglukózy prepoctené na cukr ze Slovenska v letošním roce predstavuje 16 380 tun z toho je 13 125 tun cukru. Ceská i Slovenská republika pritom vykazuje prebytkovou bilanci cukru z lonské kampane - CR 110 000 tun a SR 55 000 tun cukru.
O omezení dovozu cukru ze Slovenské republiky jsme již nekolikrát jednali ve Výboru pro koordinaci hospodárské politiky v zemedelství. Již v letošním únoru bylo predloženo Memorandum výrobcu cukru CR a SR s oboustrannou dohodou o omezení vzájemného obchodu s cukrem. Ceská strana dohodu dodržovala, ale dovozy cukru ze Slovenska stále narustaly.
Tento týden bylo na zmíneném Výboru pro koordinaci dohodnuto, ve smyslu clánku c. 17 Dohody o vytvorení celní unie mezi CR a SR, že smluvní strany nebudou rešit své prebytky cukru v rámci celní unie, ale vývozem do tretích zemí. Ve spolupráci s MPO CR je pripravována novela licencní vyhlášky, která umožní omezení dovozu cukru ze SR.
RNDr. Marcela Dvoráková
tisková mluvcí
Další články v kategorii Zemědělství
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- MŽP poskytne 300 milionů korun na instalace fotovoltaik na zemědělské půdě (12.12.2025)
- Regenerativní zemědělství se po letech pokusů i praxe jeví jako možné a vhodné (11.12.2025)
- Ministerstvo zemědělství vyhlásilo výsledky veřejné soutěže programu na podporu aplikovaného výzkumu ZEMĚ II (11.12.2025)
- Zemědělci by mohli nově řešit i větrnou erozi, MŽP připravilo novelu vyhlášky (10.12.2025)
- Podcast | Šebek: Nelžeme si do kapsy, že nová vláda bude podporovat malé a lokální farmy (10.12.2025)
- Agrostroj Pelhřimov se loni dostal do ztráty, chystá závod v USA (10.12.2025)
- Dohoda o NGT umožní rychlejší vývoj plodin odolných vůči klimatu (10.12.2025)
- Chlebovické brambory – Farma Libora Janečky – vítěz soutěže Farma roku 2025 (10.12.2025)

Tweet



