Organizátoři vyzvou zemědělce ke klidnému průběhu středečních protestů

Organizátoři středečních protestů vyzvou zemědělce ke klidnému průběhu, řekla dnes ČTK mluvčí Agrární komory (AK) Barbora Pánková. Cílem protestů podle ní není blokovat nebo omezovat život lidí, ale především upozornit na dlouho neřešené problémy zemědělců. Lokální omezení provozu ale mluvčí nevyloučila. Protesty se uskuteční převážně v regionech a u hraničních přechodů.

Forma zemědělských protestů 20. března bude záležet na krajských a okresních organizacích AK ČR a Zemědělského svazu ČR (ZS), případně dalších nevládních organizací. Nejpravděpodobnější jsou protestní kolony traktorů a další zemědělské techniky, konkrétní podobu ale určí jednotlivé regiony, řekla Pánková. Možná jsou i veřejná shromáždění.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) zemědělce požádal, aby se protesty uskutečnily spíše symbolicky na státních hranicích. "Velmi bych prosil o to, aby skutečně nedošlo k nějakému narušení provozu," řekl ve čtvrtek CNN Prima News. Mluvčí AK nicméně omezení dopravy nevyloučila. “Lokální omezení provozu ale není možné vyloučit. Jedná se o protestní akci, během které zemědělci chtějí dát najevo svou nespokojenost,” uvedla.

Čeští zemědělci se ve středu připojí k evropským protestům, kterých by se měli zúčastnit také farmáři z Německa, Nizozemska a Belgie. Protesty zemědělců se podle předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy budou konat u příležitosti jednání Evropské rady 21. března. Summit EU se příští týden ve čtvrtek a pátek bude zabývat množstvím témat, zejména situací na Blízkém východě a na Ukrajině, ale i zemědělskou politikou. Který den se bude řešit podpora farmářům, zatím není jasné. Předseda Evropské rady Charles Michel pořadí jednání dosud nezveřejnil.

Protesty jsou podle zemědělských organizací namířené jak proti zemědělské politice EU, tak proti politickým rozhodnutím české vlády. Zemědělci v tiskové zprávě, kterou má ČTK k dispozici, stále trvají na pěti požadavcích, které už dříve vznesly, včetně zásadního požadavku na snížení byrokratické zátěže.

Zemědělci také požadují podporu zaměstnanosti na venkově, nekrácení podpory pro životní pohodu zvířat a vrácení zdanění půdy na úroveň před konsolidačním balíčkem. Dalšími požadavky jsou nedanění evropských provozních dotací a omezení bezcelního dovozu zemědělských produktů ze zemí mimo Evropskou unii.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info