Otazník nad preventivním očkováním drůbeže
20.02.2006 | AK ČR
Spíše opatrně se Evropská komise staví k záměru Francie a Nizozemska spustit masivní preventivní očkování drůbeže před ptačí chřipkou. "Preventivní očkování lze za jistých podmínek uskutečnit, nejprve je však třeba takový plán předložit EK k vyhodnocení," uvedl Philip Tod, mluvčí komisaře pro zdraví a ochranu spotřebitelů Markose Kypriana.
"Preventivní očkování má své výhody i nevýhody," uvedl mluvčí a upozornil na rozdílné názory expertů, kteří o problému již pár měsíců diskutují. Na jedné straně by očkované kusy měly být odolnější vůči nákaze. Ale taková operace by mohla mít smysl pouze tehdy, pokud by se podařilo udržet spolehlivý přehled o tom, které kusy byly očkovány a které nikoliv. Stejně tak je třeba jasně rozlišit maso z očkované a neočkované drůbeže, protože při vývozu může nastat problém, že stopy ptačí chřipky se při testech objeví u masa z očkované drůbeže. A na rozdíl od příspěvku na testování přítomnosti viru ptačí chřipky či naléhavé očkování v nouzové situaci unie na preventivní očkování nepřispívá.
Francouzský plán se objevil na zasedání stálého veterinárního výboru EU, ale diskuse se o něm nevedla. Vzhledem k tomu, že nizozemské úřady požádaly o schůzku se zástupci EK na pondělí, mluvčí předpokládá, že oba plány by mohly být posouzeny příští úterý.
Nizozemská vláda se podle informací z Haagu chystá požádat Brusel o povolení preventivně očkovat přibližně 5,5 milionu kusů drůbeže chované ve volných výbězích pod širým nebem. Později by mohla přijít na řadu i žádost o povolení nasadit vakcíny ve velkochovech čítajících na 100 milionů kusů.
Nizozemsko zažilo epidemii ptačí chřipky, která decimuje chovy, již před třemi lety. V roce 2003 bylo nutné vybít více než 25 milionů kusů drůbeže a virus H7N7 si vyžádal také život veterináře, který se zřejmě nakazil od infikovaných zvířat. Nyní Evropu ohrožuje silně nakažlivý vir H5N1, který od roku 2003 způsobil v Asii a Turecku smrt více než devíti desítek lidí.
Další články v kategorii Zemědělství
- Kvůli suchu hrozí nedostatek krmení pro zvířata, řešením je nižší povinné zatížení pastevních ploch (29.05.2026)
- Pomsta za sbližování s EU: Rusko zakázalo dovoz rajčat, okurek a jahod z Arménie (29.05.2026)
- Martin Nejdl: stříbrná medaile v soutěži Pestrá krajina (29.05.2026)
- Samosběry jahod začínají. Farmáři lákají i na vychytávku, která šetří záda. (29.05.2026)
- Sucho způsobí nižší výnosy zemědělcům (29.05.2026)
- Tragédie na pastvě na Slovensku: Muže zabila kráva (28.05.2026)
- Resort zemědělství nadále vyplácí dotace Agrofertu. Stopka se jich netýká, tvrdí ministr (28.05.2026)
- Německo a další státy odmítly navýšení rozpočtu na zemědělství a kohezi (28.05.2026)
- Reuters: Čína povoluje vývoz močovinového hnojiva, může to snížit světové ceny (28.05.2026)
- Pradědečkův traktor v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi připomene legendární značku Škoda. Historické stroje ožijí v pohybu (28.05.2026)

Tweet



