Pád Tchecomaltu prý dcery neohrozí
12.09.2000 | Právo
Očekávané prohlášení konkursu na akciové společnosti Tchecomalt Group (TG) a na Potravinářský holding (PH) by nemělo nepříznivě ovlivnit hospodaření dceřiných společností této potravinářské skupiny, která je významným evropským producentem sladu.
Podle předsedy představenstva TG Dušana Falgeho byla tato společnost pouze "střechou, přes niž IPB firmy kontrolovala". "Skupina sice vlastní akcie dceřiných firem, ale není s nimi nijak finančně provázána," objasnil Falge. Představenstvo holdingu TG návrh na konkurs podalo koncem srpna, o žádosti však brněnský obchodní soud zatím nerozhodl. Představenstvo ji odůvodnilo tím, že činnost skupiny financovala Investiční a Poštovní banka, která TG poskytla investiční úvěry na nákup akcií jiných společností a rovněž provozní úvěry. "Splácení úvěrů bylo předmětem intenzívního jednání mezi vedením TG a IPB. Navržen byl projekt finanční a věcné restrukturalizace, který byl v červnu připraven k projednání představenstvem IPB a zaručoval dlouhodobou ekonomickou stabilitu skupiny," uvádí v prohlášení představenstvo TG. U IPB má skupina TG podle některých zdrojů asi třímiliardový úvěr. Uvalením nucené správy na IPB a jejím následným prodejem Československé obchodní bance byl projekt znemožněn. ČSOB, která převzala úvěry, i majitel akcií, nizozemský fond Lento Investment, byly o situaci informovány, ale během osmi týdnů nic neřešily. "Obě společnosti začaly naplňovat znaky úpadku. Povinností představenstva je v takové situaci podat návrh na konkurs. Nečinnost by mohla vést ke znehodnocení majetku jednotlivých dceřiných společností, což by mělo zásadní dopady do zemědělské prvovýroby," uvádějí obě představenstva. Skupinu TG, která v loňském roce dosáhla obrat osm miliard korun, tvoří 17 firem podnikajících ve sladovnictví, krmivářství, v obchodě se zemědělskými produkty a v produkci osiv. Nejvýznamnější z nich jsou Obchodní sladovny Prostějov. V roce 1999 skupina vyrobila 205 796 tun sladu, z čehož bezmála 135 tisíc tun vyvezla. K odběratelům skupiny patří většina tuzemských pivovarů.
Další články v kategorii Zemědělství
- Plenární zasedání členů České akademie zemědělských věd v roce 2026 (05.03.2026)
- Předsedkyně zemědělského výboru Evropského parlamentu diskutovala s jihomoravskými sedláky (05.03.2026)
- V okolí Litovle byl zjištěn pseudomor drůbeže, platí tam mimořádná opatření (05.03.2026)
- Černá křídla nad ČR: příslušníci zemědělské policie slouží až 120 let (05.03.2026)
- EU začne prozatimně provádět dohodu s Mercosurem, čekat na europoslance nebude (04.03.2026)
- Lidé na jihu Čech častěji hlásí podezření na týrání zvířat, potvrdí se třetina (04.03.2026)
- Bezmála 2,5 miliardy korun poskytne SZIF na ošetřování travních porostů (04.03.2026)
- Třetí týden výběry pokračovaly na OPB Osík (04.03.2026)
- Budoucnost vinic: Restrukturalizace místo expanze. Vinaři se více zaměřují na zvýšení efektivity a udržitelnosti. (03.03.2026)
- K zastropování dotací s předsedou ASZ ČR Jaroslavem Šebkem na CNN Prima NEWS (03.03.2026)

Tweet



