Pálavští vinaři otevřou o víkendu své sklepy
24.11.2005 | Mladá fronta Dnes
Skvělou možnost jak poznat jednu z největších a historicky nejvýznamnějších vinařských obcí v zemi, budou mít tuto sobotu lidé, kteří zavítají do Pavlova na Břeclavsku. Od dvanácti do sedmnácti hodin zde v rámci Dne otevřených sklepů otevře jedenáct vinných sklepů. Hosté budou moci ochutnat produkci zdejších malých a středních vinařů, včetně mladých vín z úrody letošního skvělého ročníku. "Vloni se této podzimní akce, účastnilo kolem pěti set lidí a letos bude zájem zřejmě ještě větší," uvedl předseda vinařského spolku Vinitores Palaviensis Pavel Krška. Dodal, že Pavlovští otevírají společně sklepy pro milovníky vína i na jaře.
Vstupné na tuto akci je zdánlivě vysoké – 490 korun. "Jenže, v ceně je jak volná degustace, tak i sklenička a navíc dobropisy v hodnotě 300 korun na nákup vína v některém z navštívených vinařství," dodal na vysvětlenou Krška.
Jeden z z krásných klasických sklepů v Pavlově vlastní důchodce Antonín Zatloukal, který je nejstarším členem vinařského spolku. "Obyčejně si cukernatost vína nenechávám oficiálně ověřit, takže i vína, která kvalitativně odpovídají přívlastkovým, prodávám jako jakostní, ale letos byl tak skvělý rok, že jsem to u několika u nich udělal," říká vinař, který se výrobou tohoto moku zabývá již přes padesát let. Součástí akce bude i výstava Národního památkového ústavu o vesnické památkové rezervaci Pavlov a fotografická výstava zachycující zdejší vinohrady. Těch je v okolí Pavlova kolem 350 hektarů.
Pěstují se na nich tradiční, většinou bílé odrůdy jako je veltlínské zelené, vlašský ryzlink, muller thurgau, rulandské bílé a šedé, na nových výsadbách z posledních pěti let pak i chardonnay, rýnský ryzlink a pálava. Mezi modrými odrůdami převažuje frankovka a svatovavřinecké, ochutnat u místních vinařů můžete i rulandské modré, zweigeltrebe, andré a cabernet moravia.
Další články v kategorii Zemědělství
- Veterináři i letos omezí přepravu zvířat při teplotách nad 30 stupňů Celsia (01.06.2026)
- Začala sezóna raných brambor. Ministerstvo zemědělství sektor brambor letos podpoří 110 miliony korun (01.06.2026)
- Řecké vinařství upadá. Pomoci má modernizace a turismus (01.06.2026)
- Poslanci chtějí ztížit odnímání kvalitní půdy podél dopravních staveb (31.05.2026)
- Kvůli suchu hrozí nedostatek krmení pro zvířata, řešením je nižší povinné zatížení pastevních ploch (29.05.2026)
- Pomsta za sbližování s EU: Rusko zakázalo dovoz rajčat, okurek a jahod z Arménie (29.05.2026)
- Martin Nejdl: stříbrná medaile v soutěži Pestrá krajina (29.05.2026)
- Samosběry jahod začínají. Farmáři lákají i na vychytávku, která šetří záda. (29.05.2026)
- Sucho způsobí nižší výnosy zemědělcům (29.05.2026)
- Tragédie na pastvě na Slovensku: Muže zabila kráva (28.05.2026)

Tweet



