Páteř není jen tak nějaká obyčejná kost
14.02.2013 | SVS ČR
V jatkách v Pardubickém kraji bylo 20 kg hovězích kostí správně uloženo do nádoby s vedlejšími živočišnými produkty III. kategorie. Avšak inspektoři v nádobě objevili i část páteře s míchou, a to je tzv. SRM (specifikovaný rizikový materiál), jež je klasifikován jako vedlejší živočišný produkt I. kategorie a patří do nádoby, která je určena pro tuto I. kategorii. Krajská veterinární správa zahájila správní řízení za účelem uložení pokuty.
Dále od počátku února veterinární inspektoři zjistili pochybení v označování potravin živočišného původu, a to ve třech případech. V Plzni v prodejně chybělo označení u 38 kg hovězího masa (doklady neobsahovaly schvalovací číslo jatek, bourárny, údaje o zemi, kde se jatka a bourárna nachází, chybělo i uvedení kategorie skotu). U 2,7 kg hovězí plece v prodejně ve Zlínském kraji (Morkovice) nebyla k dispozici informace pro spotřebitele. V Liberci u 6 kg mražených kachních stehen z Francie chybělo označení v češtině. Navíc zde inspektoři zjistili 5 kg prošlého uzeného boku.
V Brně v prodejně byly zjištěny nedostatky v hygieně – prázdné nádoby na vedlejší živočišné produkty byly znečištěné a páchnoucí. I toto byl důvod uložení pokuty.
Jak je patrné, veterinární kontroly nedostatky nacházejí, sice ne mnoho, ale přece. Když se daří zachytit poměrně malá pochybení, svědčí to zajisté o schopnosti objevit a zachytit i ty větší.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS
Další články v kategorii Zemědělství
- Kvůli suchu zmírňuje Ministerstvo zemědělství podmínky dotací pro nejhůře zasažené chovatele dobytka (15.07.2026)
- Kvůli super El Ninu je v ohrožení rýže, olej, cukr i káva, varují odborníci (15.07.2026)
- Sladovnám Soufflet ČR v účetním roce 2024/2025 klesl zisk o 40 pct na 350 mil.Kč (15.07.2026)
- Dopady sucha na zemědělství se lokálně velmi liší, Asociace žádá úpravu dotací (15.07.2026)
- Evropští žalobci spustili trestní řízení kvůli dotacím pro Agrofert. Na mušce úředníci i politici (15.07.2026)
- Limousin ve vedení, charolais a simentál mírně ustupují (14.07.2026)
- Osevní plocha zeleniny v ČR meziročně klesla, výnosy jsou zatím dobré (14.07.2026)
- Vodění býků z pohledu využití nosního kroužku (14.07.2026)
- MZe: Žně urychlilo příznivé počasí, zemědělci sklidili 15,26 pct ploch obilnin (14.07.2026)
- Šebestyán: Fond SZIF je ve stálém kontaktu s Bruselem, nyní se řeší další platby (14.07.2026)

Tweet



