Pěstitelé v EU dostanou novou pomoc v sumě 4,5 miliardy korun
01.10.2014 | Denik.cz
Evropská komise v úterý oznámila novou pomoc pěstitelům ovoce a zeleniny, zasaženým ruským zákazem dovozu. Balík má hodnotu 165 milionů eur (zhruba 4,5 miliardy Kč) a přichází poté, co Brusel pozastavil vyplácení kompenzací pěstitelům v Evropské unii za ušlé zisky podle srpnového plánu pomoci ve výši 125 milionů eur.
Rusko zakázalo na počátku srpna dovoz zemědělských a potravinářských produktů z Evropské unie, USA, Austrálie, Kanady a Norska v reakci na západní protiruské sankce. Západ Moskvu viní z podpory proruských separatistů na východě Ukrajiny. Podle komise zasáhlo ruské embargo zemědělskou produkci z EU v hodnotě pěti miliard eur.
Dnešní opatření mají podobně jako srpnový plán snížit přebytek nahromaděné produkce na trhu a zmírnit pokles cen. Odškodní se jimi pěstitelé podle toho, kolik ze své produkce stáhnou z trhu. Proti srpnovému schématu jsou v novém seznamu navíc pomeranče, mandarinky a klementinky, vypadlo naopak zelí, květák, brokolice, houby a bobuloviny.
První program pomoci komise před 20 dny pozastavila, podle neoficiálních zdrojů kvůli "vážným pochybnostem" o pravdivosti dat, které předložilo Polsko. Z něj údajně přišlo nepřiměřeně mnoho žádostí o podporu a objem požadavků tamních pěstitelů by prý vyčerpal 87 procent prostředků vyčleněných na pomoc tomuto sektoru v celé EU.
Autor: ČTK
Další články v kategorii Zemědělství
- Chov prasat v Česku se po oživení z minulých let znovu dostává do ztráty (23.01.2026)
- Nodulární dermatitida stále není pod kontrolou (23.01.2026)
- Ministři zemědělství Česka a Slovenska chtějí posilovat spolupráci jednotlivých sekcí svých úřadů i partnerství v rámci Visegrádské skupiny (23.01.2026)
- Němcům na potravinářském veletrhu chutnají české škvarky, pohankový med i pivo (23.01.2026)
- V Brozanech zahájili obránci zvířat sérii happeningů zaměřených na klecové chovy (23.01.2026)
- Z bioplynové stanice na Rychnovsku uniklo tekuté hnojivo, hasiči postavili hráze (22.01.2026)
- Šebestyán navrhl vládě, aby se vodní infrastruktura počítala do obranných výdajů (22.01.2026)
- Před Evropským parlamentem demonstrovali zemědělci proti dohodě Mercosur (22.01.2026)
- Roční produkce zeleninových výrobků v ČR klesla o desítky tisíc tun (21.01.2026)
- Evropu čekají silnější zemědělská sucha, i kdyby víc pršelo, varuje výzkum (21.01.2026)

Tweet



