Podíl nových odrůd chmele vzrostl
17.01.2005 | Deník Lučan
Nové hybridní odrůdy chmele pěstitelé vysadili v loňském roce na 431 z celkem 5838 hektarů ploch. Během tří let tak podíl nových odrůd vzrostl více než dvojnásobně na 7,4 procenta. Zbytek tvoří tradiční Žatecký poloraný červeňák. Zatímco tato nejrozšířenější a stále nejžádanější odrůda dosahuje výnosu kolem tuny z hektaru, u hybridních odrůd je to dvě až 2,5 tuny z hektaru, informoval tajemník Svazu pěstitelů chmele ČR Zdeněk Rosa. Cílem výzkumu v oblasti křížení chmelových odrůd je podle něj kromě dosažení vyšší výnosnosti a hodnoty chmelových hlávek i odolnosti rostlin vůči virózám. Nové hybridní odrůdy chmele chtějí čeští pěstitelé vysadit v průběhu několika let na asi 1000 hektarech, tedy 16 procentech ploch.
Pěstitelé loni sklidili 6310 tun chmele, což je meziroční 14procentní nárůst z 5527 tun. Výnos dosáhl 1,08 tuny z hektaru, zatímco v roce 2003 to bylo o 0,15 tuny z hektaru méně. Velmi dobrá byla i kvalita chmele, výrazné zlepšení zaznamenal také obsah hořkých látek. Pěstitelé tak bez problémů celou úrodu prodali.
Chmel se pěstuje ve třech oblastech, nejvyšší meziroční nárůst výnosů, o 17 procent, zaznamenalo Žatecko. Nejlepších výsledků dosahuje tradičně Tršicko, průměrný výnos zde loni činil 1,51 tuny z hektaru.
Výměrou chmelnic je ČR na třetím místě za Německem a Spojenými státy. V loňském roce se celosvětově snížily plochy osázené chmelem o 2,5 procenta na 53 653 hektarů.
Z celkové produkce je 80 až 85 procent českého chmele určeno na vývoz. Největším odběratelem je Japonsko, které se na exportu podílí 45 procenty.
Další články v kategorii Zemědělství
- Co rozhoduje o kvalitě kompostu? Výzkumníci ukazují, jak z bioodpadu vytěžit maximum (12.06.2026)
- Sněmovní jednání svolané opozicí k dotacím Agrofertu skončilo bez výsledku (12.06.2026)
- Vědci testují nový způsob ochrany rajčat před bakteriemi pomocí virů (12.06.2026)
- ASZ ČR a SVTA požadují splnitelná pravidla pro ubytování na rodinných farmách v rámci agroturistiky (12.06.2026)
- Zemědělci letos podali 30.684 žádostí o evropské dotace, podobně jako loni (11.06.2026)
- Ve sněmovně proběhl seminář na téma ekologického zemědělství (11.06.2026)
- Šebestyán: Komunikace EU se zemědělským fondem o Agrofertu je bezproblémová (11.06.2026)
- Velká vinařství zkouší se změnami v konzumaci bojovat i vínem v plechovkách (10.06.2026)
- Na jahody si letos kvůli chladnému počasí počkáme, říká farmář. Cenu nemění (10.06.2026)
- MZe nyní pracuje s více variantami předkupního práva na zemědělskou půdu (10.06.2026)

Tweet



