Polští zemědělci za deset let zdvojnásobili své příjmy
21.08.2014 | E15 on line
Sankce na dovoz potravinářských výrobků, které uvalilo Rusko, tvrdě dopadnou na polské zemědělce. V uplynulé dekádě si však nevedli špatně. Od vstupu země do EU v roce 2004 se jejich příjmy zdvojnásobily. Vyplývá to z nejnovější studie agentury Sedlak&Sedlak, které porovnávala disponibilní příjmy domácností za posledních deset let.
Zatímco v roce 2004 hospodařila rodina zemědělce v průměru s 2298 zlotými (15 300 korun) měsíčně, loni to bylo 4750 zlotých (28 200 korun). To představuje nárůst o 107 procent. Pro srovnání – průměrná mzda v zemědělském sektoru stoupla v Česku ve stejné době o 56 procent.
Domácnosti polských zemědělců jsou tak dnes na tom lépe než rodiny závislé na příjmu ze zaměstnaneckého platu v jiných sektorech. Oproti osobám samostatně výdělečně činným nicméně polští farmáři vydělávají v průměru o 310 zlotých (2100 korun) měsíčně méně.
Za vzrůstem disponibilních příjmů jsou podle studie Sedlak&Sedlak platby z EU a národní dotace, ale třeba i protipovodňová a protierozní opatření. Vyšší výdělky mají ale i svou odvrácenou stránku - jsou stále závislé na přízni počasí a na exportních příležitostech.
Navíc polská zemědělská produkce prošla stejnou proměnou jako ta česká. Zpřísnila se byrokracie i ekologické předpisy, pěstuje se více energetických plodin a klesla plocha osázená pícninami.
Další články v kategorii Zemědělství
- Důslednější ochranu zvířat před týráním mají zajistit přísnější pravidla (17.12.2025)
- Důvody k optimismu pro sedláky z rodinných farem existují i v nepříznivých časech (17.12.2025)
- Zemědělská a plastikářská firma Patria Kobylí loni snížila ztrátu na 4,7 mil. (17.12.2025)
- Český vědec, který vrátil vědě vůni bylin. Roman Pavela získal prestižní světové ocenění ScholarGPS (17.12.2025)
- Šebestyán vidí jako prioritu úpravu zemědělského rozpočtu, má ho za podhodnocený (17.12.2025)
- MENDELU koordinuje aktivity k ochraně biodiverzity a udržitelnému hospodaření v Amazonii (16.12.2025)
- SZIF už pozastavil dotace firmám z Agrofertu kvůli Babišovu střetu zájmů (16.12.2025)
- Řečtí farmáři třetí týden protestují s traktory na dálnicích, ohrožují turismus (16.12.2025)
- Sledování propojenosti zemědělců zatím slouží více k buzeraci než k ochraně hospodářské soutěže (16.12.2025)
- EK stále očekává podpis dohody mezi EU a Mercosurem do konce letošního roku (16.12.2025)

Tweet



