Potravináři hodnotí Milka opatrně, podle ASZ je zástupcem velkých
01.12.2017 | ASZ
Budoucí ministr zemědělství Jiří Milek je podle prezidenta Potravinářské komory ČR Miroslava Tomana odborníkem, který ale přichází do složitého resortu. Komora je s ním připravena spolupracovat. Podle tajemníka Asociace soukromého zemědělství (ASZ) Jaroslava Šebka je Milek nominantem zástupců obřích agrokomplexů, nejspíš tak bude vycházet vstříc velkým firmám. Podle analytika Petra Havla Milek v mnohém připomíná Andreje Babiše (ANO) a bude si s ním nejspíš dobře rozumět. Milka doporučila na post ministra Agrární komora ČR.
„Z pohledu Potravinářské komory je kandidát na ministra zemědělství Jiří Milek odborníkem s rozsáhlými zkušenostmi jak ze zemědělství, tak z potravinářství. Oceňujeme rozhodně jeho dlouhodobou aktivní obhajobu českých výrobků a českých výrobců. Nastupuje do složitého resortu, čeká ho hodně práce jak na domácím poli, tak i při obhajobě českých zájmů v rámci EU,“ sdělil ČTK šéf potravinářů Toman, o kterém se dříve spekulovalo také jako o jednom z možných nástupců po končícím ministrovi Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL).
Podle Havla široká veřejnost Milka prakticky nezná, v zemědělství a v potravinářství však jde o známou osobu. „Lze ji charakterizovat jako podnikatele v mnohém připomínajícího budoucího premiéra Andreje Babiše - tedy podnikatele neustále expandujícího, podle některých zkušeností predátorským způsobem. Je tedy evidentní, že si s premiérem budou rozumět, a zároveň se zdá být zřejmé, že dosavadní podpora větších a průmyslových podniků, částečně na úkor rodinných farem a menších a středních zemědělců, bude pokračovat,“ řekl ČTK analytik.
Podle ASZ odpovídají i zveřejněné priority Milka tomu, že bude spíše pomáhat velkým podnikům. „Konkrétní vize budoucího ministra nám ale prozatím známy nejsou, třeba pan Milek mile překvapí a namísto dalších dotací do podniků s výměrami desítek tisíc hektarů upře svůj zájem ke skutečnému rozvoji venkovských sídel spojenému s podporou rodinných farem, živého venkova, zájmu o krajinu, péči o půdu a vodu. Příliš tomu ale nevěříme,“ uvedl Šebek.
Prioritou budoucího ministra zemědělství Jiřího Milka bude vyjednání nového rámce evropské zemědělské politiky, posilování výroby a ochrana českého trhu před dovozy.
Kromě podpory české produkce se bude chtít nový ministr zasadit o to, aby nová dotační pravidla Evropské unie respektovala pozici českého zemědělství v EU. V unii by se měla podle Milka narovnat výše národních dotací mezi jednotlivými státy, komora dlouhodobě kritizuje výši dotací v západní Evropě a skryté dotace v Německu a v Polsku. Zároveň se Milek bude snažit udržet silný rozpočet českého zemědělství a s ním i výši národních podpor.
Milek bude dál usilovat o zvyšování proexportní politiky státu hlavně u produkce s vyšší přidanou hodnotou. Mezi poslední tři body Milek zařadil inovace, péči o životní prostředí s respektováním potřeb krajiny a důraz na rozvoj venkova.
Zdroj: ČTK
Další články v kategorii Zemědělství
- Včely v zahradě zlínské Čiperovy vily vyprodukovaly asi 30 litrů medu (01.07.2026)
- Estonsko chce přenést část odpovědnosti za odpad na výrobce (01.07.2026)
- Agrárníci: Vedra zhoršují kondici porostů, mohou snížit letošní sklizeň (01.07.2026)
- Nový klientský portál usnadní od července zemědělcům, potravinářům či myslivcům komunikaci se SVS (01.07.2026)
- Česko bude muset urychlit změnu hospodaření s vodou, míní hydrolog (01.07.2026)
- Ministři zemědělství zemí V4 + 4 budou prosazovat společný postup při krizích zemědělství a v bioekonomice (01.07.2026)
- Na rybníku v Plzni-Malesicích zasahují hasiči u úhynu ryb, okysličují vodu (01.07.2026)
- V Hlušicích na Hradecku vzplála prázdná drůbežárna, třetina střechy se propadla (30.06.2026)
- Častá pochybení při plnění podmínek environmentálních podpor (AEKO, Ekologické zemědělství) (30.06.2026)
- Ministr Šebestyán schválil pro místní akční skupiny dalších více než 630 milionů korun (30.06.2026)

Tweet



