Potravinářské komoře se koaliční DPH nezamlouvá
28.06.2006 | Euro
Potravinářská komora ČR je silně znepokojena částí koaliční smlouvy o dani z přidané hodnoty, která vymezuje potraviny, jež budou vyjmuty z jednotné sazby a zařazeny do zvýhodněné. PK doporučuje, aby všechny potraviny byly ve stejné sazbě DPH tak, jak je tomu doposud. Tato sazba by přitom měla být co nejnižší, zejména kvůli finančním dopadům na spotřebitele. "Rozčlenění potravin do různých skupin, navíc dle nejasného systému, bude mít negativní dopady jak na spotřebitele, tak i na daňové výnosy státu a celý daňový systém," soudí ředitel komory Miroslav Koberna.
Domnívá se, že zařazení pouze některých potravin do snížené sazby povede k neprůhlednosti daňového systému, odrazí se v cenách pro spotřebitele a povede nutně k cenové netransparentnosti kde hrozí, že vzájemně zaměnitelné položky budou zařazovány do nižších sazeb, což má za důsledek daňové úniky. "Jako příklad lze uvést například mouku. Ve snížené sazbě má být mouka pšeničná, avšak nikoli již mouka žitná. Toto dělení nedává žádnou logiku. Důsledkem bude pouze fakt, že z trhu zmizí žitný chléb nebo bude dražší než dosud. Podobných příkladů lze v uveřejněném seznamu nalézt více," zdůvodňuje Koberna.
Zařazení jednotlivých položek sloužících jako suroviny samostatně a navíc ještě i finálního výrobku do různých sazeb zvyšuje administrativní náročnost a s ní spojené náklady i u potravinářských výrobců, což se opět promítne do ceny. "Jsme přesvědčeni, že zde musí být ještě otevřen prostor pro další vyjednávání, ve kterém budou vyslyšeny i připomínky a komentáře podnikatelské sféry a ty pak zohledněny při přípravě programového prohlášení vlády," uvádí Koberna.
Další články v kategorii Zemědělství
- Tragédie na pastvě na Slovensku: Muže zabila kráva (28.05.2026)
- Resort zemědělství nadále vyplácí dotace Agrofertu. Stopka se jich netýká, tvrdí ministr (28.05.2026)
- Německo a další státy odmítly navýšení rozpočtu na zemědělství a kohezi (28.05.2026)
- Reuters: Čína povoluje vývoz močovinového hnojiva, může to snížit světové ceny (28.05.2026)
- Pradědečkův traktor v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi připomene legendární značku Škoda. Historické stroje ožijí v pohybu (28.05.2026)
- Matěj Pomahač: Vrátit meze do krajiny (27.05.2026)
- Ministr Šebestyán hovořil o mrazech na jednání v Bruselu. Rada se zabývala i krizí na Blízkém východě a dostupností hnojiv (27.05.2026)
- Pozvánka na jednání klubu blonde d'Aquitaine (26.05.2026)
- Výzkum mořských řas jako inhibitoru metanu (26.05.2026)
- Konflikt na Blízkém východě ohrožuje také srílanský čajový průmysl (26.05.2026)

Tweet



