Pozdní zaplevelení cukrovky

Late weeds infest in sugar beet vegetation

Z. Kruliš

AgrEvo CR/SR spol. s r.o.

Summary: Clean fields without weeds are one of the first and non-avoidable assumption for assurance of high sugar beet yields. But that is a prestige affair of agronomists too. Practice show that Betanal System based on preparations Betanal Progress OF and Betenal Quattro is reliable instruction how to have clean fields of sugar beet without so much redoubtable late weeds infest.

Key words: sugar beet, late weeds infest, weed control, Betanal System.

Souhrn: Čisté nezaplevelené pozemky cukrovky jsou nejen prvním předpokladem výnosu, jsou ale také určitou prestižní záležitostí agronoma. Praxe ukazuje, že Betanal Systém, jehož základem jsou přípravky Betanal Progress OF a Betanal Quattro, je spolehlivým návodem, jak se dopracovat k čistým a nezapleveleným porostům cukrovky bez výskytu tolik obávaného pozdního zaplevelení.

Klíčová slova: cukrovka, pozdní zaplevelení, ochrana proti plevelům, Betanal Systém.

Podzim 1999 opět potvrdil, že ochrana cukrovky proti plevelům není jednoduchou záležitostí. K určitému zlepšení došlo díky výraznému snížení pěstitelských ploch cukrovky. Podle ČSÚ bylo ke sklizni 59 080 ha, což o je 27 % méně než v loňském roce. Z tohoto poklesu lze usuzovat, že všechny agrotechnické zásahy včetně ochrany byly časově lépe zvládnutelné a cukrovka byla zařazována na nejlepší pozemky.

Přesto se při sklizni objevovalo zaplevelení, které je označováno jako důsledek pozdního zaplevelení. Pro pěstitele to vždy znamená vyšší náklady při sklizni, spojené s vyššími ztrátami a celkově nižším ziskem. V současné situaci, kdy cukrovary mají možnost výběru pěstitele, může i tento neúspěch v ochraně rozhodnout o pěstování cukrovky v dalších letech.

Je nutno říci, že úspěšnost v ochraně cukrovky je do značné míry ovlivňována průběhem počasí. Rok 1999 se vyznačoval velmi extrémními periodami v průběhu vegetace. V průběhu postemergentního ošetření bylo většinou velmi suché počasí. To na jedné straně umožňovalo bezproblémové vstupy na pozemky podle potřeby, ale na druhé straně nástup plevelů nebyl tak přesvědčivý a v očekávaných plevelných vlnách a často to byl důvod určité nerozhodnosti a váhavosti až oddalování následných ošetření.

Po tomto suchém počasí, které nenahrávalo používání půdních herbicidů, následovalo srážkově bohaté období. V důsledku srážek koncem května a v průběhu června, tedy většinou v době po závěrečném ošetření, došlo v některých případech k následnému zaplevelení.

Pozdní zaplevelení cukrovky.

Často se diskutuje nad tím, zda jedná o skutečně pozdní červencové zaplevelení anebo se jedná o přežívající plevele z postemergentního ošetření. Podle mého názoru se na tomto pozdním zaplevelení podílí obě skupiny plevelů různým dílem v závislosti na průběhu počasí a na zvolené strategii v ochraně proti plevelům.

Prvním předpokladem vyloučení pozdního zaplevelení je důsledná postemergentní ochrana vylučující existenci a přežívání méně či více retardovaných plevelů.

V praxi to znamená věnovat cukrovce v době ošetření proti plevelům maximální pozornost:

· provádět pravidelné prohlídky s přesnou determinací plevelů a jejich velikosti,

· aplikace provádět včas, nejlépe ve fázi děložních až základu pravých listů plevelů,

· při běžném zaplevelení používat již od prvního ošetření přípravky se širokým spektrem obsahujícím úč.l. desmedipham, kontrolující nástup laskavců, které jsou častým zdrojem pozdního zaplevelení (Betanal Progress OF v dávce 1 l/ha),

· nebát se investovat zejména do prvních ošetření, kdy je tlak plevelů největší(Betanal Quattro, Betanal Progress OF + Goltix nebo Safari),

· při nahodilém výskytu plevelů (suché počasí) neoddalovat ošetření,

· závěrečná ošetření provádět včas v době, kdy cukrovka má 8-10 listů a ještě nezakrývá plevele,

· nepoužívat vysokých dávek herbicidů při “hasícím” opatření, které většinou znamená pouze výrazné prodražení ochrany. Účinek bývá neadekvátní a nástupu pozdního zaplevelení nezabrání, ale pouze jeho projevy oddálí.

Podaří-li se porost udržet pod kontrolou před zakrytím řádků, ani tehdy není ještě vyhráno. Agronom musí zvážit, zda je nebo není vhodné provést poslední ošetření v kombinaci s půdním herbicidem (Betanal Progress OF + Goltix, Pyradex, Venzar).

Použití půdních herbicidů je obecně doporučo-váno zejména u řídkých porostů cukrovek a na pozemcích, kde lze očekávat vyšší tlak plevelů.

K zabránění následujícího vzcházení plevelů a tím k výraznému potlačení pozdního zaplevelení dojde tehdy, jestliže po aplikaci přijdou deštivé srážky.

Betanal Systém

Řada pěstitelů určitě navštívila pokusné parcely ŘI v Bezně u příležitosti Řepařského dne. V následují-cím grafu je vidět celkové hodnocení účinnosti u některých variant Betanal systému firmy AgrEvo.

První hodnocení bylo prováděno 14 dní po první aplikaci, další hodnocení byla přibližně ve stejných intervalech, poslední 15.6. 1999.

Z pokusů i z praxe vyplývá, že při běžném výskytu plevelů (merlíky, lebedy, laskavce, svízel, pohanka) postačuje sólo aplikace přípravku Betanal Progress OF. V tomto případě upřednostňujeme stoupa-jící dávkování (1; 1,25; 1,5).

Předpokladem spolehlivosti účinku je včasné provedení aplikací, velmi důležité je zejména včasné zahájení 1. ošetření.

Při výskytu heřmánkovitých plevelů, rdesen, tetluchy případně výdrolu oz. řepky je vhodné použít kombinací s výše uvedenými přípravky Goltix, Safari, Lontrel. O použití Lontrelu na posílení účinku proti některým plevelům často v praxi rozhoduje výskyt pcháče osetu.

Dalším možným řešením v těchto případech je použití dalšího všestranného přípravku Betanal Quattro, ať již opakovaně anebo pouze v první aplikaci. Přednosti tohoto přípravku hovoří zejména ve prospěch prvního ošetření. Je to přípravek s vysokou selektivitou vůči cukrovce a velmi širokým spektrem včetně účinku na heřmánky, rdesna, tetluchu, výdrol řepky. BQ vyniká také reziduálním účinkem, který je však podmíněn půdní vláhou. Vláhová jistota, pokud lze o nějaké v posledních letech vůbec hovořit, bývá zpravidla největší po zasetí při 1. ošetřeních.

Image1.jpg

V předcházejících letech se rozšířilo používání levnějších kombinací, kde základ tvoří Betanal Progress OF.

Proti přerůstajícím laskavcům praxe využívá spolehlivosti účinku kombinace BP OF s přípravkem DMP Stefes.

Snad ještě více byla používána kombinace BP OF + Stemat Super, která dokáže řešit přerůstající bažanku, svízel, ale také rdesna, která byla hlavním důvodem těchto kombinací. O těchto aplikacích lze uvažovat zpravidla až od 2. ošetření.

2. oš.: BP OF + DMP Stefes

1,25 1

BP OF + Stemat Super

1,25 0,1

3. oš: BP OF + DMP Stefes

1,5 1,5

BP OF + Stemat Super

1,5 0,3

Přídavkem přípravku Stemat Super je výrazně posíleno půdní působení a účinek proti jednoletým trávovitým plevelům (ježatka).

Neutěšená situace v zemědělství vede některé zemědělce ve snaze šetřit k používání různých kombinací jednosložkových herbicidů. Domnělé snížení nákladů však může pro méně zkušené zemědělce znamenat velké zklamání, neboť může dojít k nezvládnutí ochrany, příp. ke zbrždění porostu a tím ke snížení výnosu. Je zapotřebí si uvědomit, že přípravek BP OF se i při znalosti obsahu účinných láteknamíchat nedá. Jedinečnost tohoto přípravku spočívá především v jeho formulaci a patentově chráněném obsahu smáčedel a rozpouštědel.

Současný trend v ochraně hovoří ve prospěch Betanal Systému, založeném na moderních kombino-vaných přípravcích BP OF a BQ. Důvody jejich používání jsou jednoznačné:

BP OF - optimalizovaný poměr úč. l. podle současného spektra plevelů,

- největší razance a spolehlivost proti běžně se vyskytujícím plevelům, podpořená šetrnou přírodní formulací na bázi řepkového oleje,

BQ - komplexní řešení pro první aplikace, včetně výskytu heřmánků a výdrolu řepky,

- vynikající selektivita a velmi dobrý reziduální účinek,

Použití obou přípravků nabízí jednoduchost a pohodlnost při přípravě postřikové kapaliny.

Cukrovka se pěstuje na snížené ploše, což je dáno současným stavem na trhu s cukrem u nás i ve světě. Je však stále plodinou lukrativní s nezastupitelným místem v osevním postupu.

Čisté nezaplevelené pozemky cukrovky jsou nejen prvním předpokladem výnosu, jsou ale také určitou prestižní záležitostí agronoma.

Praxe ukazuje, že Betanal Systém, jehož základem jsou přípravky Betanal Progress OF a Betanal Quattro, je spolehlivým návodem, jak se dopracovat k čistým a nezapleveleným porostům cukrovky bez výskytu tolik obávaného pozdního zaplevelení.

Adresa autora

Ing. Zdeněk Kruliš

AgrEvo CR/SR spol. s r.o.

Tel., fax: 0411 83 11 08, 0602 365 211

Dušníky 81

-

411 82 Doksany

-

Sborník z konference "Řepařství 2000" pořádané Katedrou rostlinné výroby AF ČZU v Praze 23.2.2000

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info