Při podpoře zemědělského exportu bude Ministerstvo zemědělství spolupracovat s Ministerstvem průmyslu a obchodu
15.05.2013 | MZe ČR
Náměstkyně ministra zemědělství Jaroslava Beneš Špalková a náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka podepsali memorandum o spolupráci mezi oběma ministerstvy. Jeho cílem je rozvoj společných aktivit na podporu zahraničního obchodu se zemědělskými a potravinářskými výrobky a souvisejícími technologiemi.
Memorandum o spolupráci mezi Ministerstvem zemědělství ČR a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR zakotvuje zásady efektivní spolupráce obou resortů při vytváření podmínek pro společnou podporu českého zemědělského exportu, jeho růstu - zejména podílu vysoce zpracovaných produktů – a diverzifikace vývozních trhů, především v zemích mimo Evropskou unii. K aktivitám v oblasti zemědělského exportu, při nichž budou obě ministerstva úzce spolupracovat, patří například zapojení do mezivládních pracovních orgánů pro bilaterální spolupráci, zajišťování, sdílení a výměna informací ve všech oblastech exportní podpory zemědělské produkce a příprava, organizování a hodnocení podnikatelských misí.
V memorandu jsou uvedeny země, které jsou z hlediska MZe pro podporu vývozu zemědělských a potravinářských výrobků a technologií rozhodující. Mezi klíčové patří mj. Ruská federace, Ukrajina, Kazachstán, Bělorusko, Arménie, Gruzie, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Čína, Indie, Japonsko, Korea, Vietnam, USA, Kanada, Brazílie, Irák, Turecko a Mexiko.
Podepsání memoranda navazuje na projekty Exportní strategie ČR pro období let 2012 - 2020 a dokumenty MZe „Strategií pro růst – české zemědělství a potravinářství po roce 2013“ a projekt pro identifikaci exportních příležitostí agrobyznysu.
Obdobné memorandum, které zakotvuje spolupráci Ministerstva zemědělství tentokrát s Ministerstvem zahraničních věcí u aktivit cílených na podporu exportu produktů českého zemědělství a technologií, bylo uzavřeno koncem března.
Jan Žáček
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství
Další články v kategorii Zemědělství
- Limousin ve vedení, charolais a simentál mírně ustupují (14.07.2026)
- Osevní plocha zeleniny v ČR meziročně klesla, výnosy jsou zatím dobré (14.07.2026)
- Vodění býků z pohledu využití nosního kroužku (14.07.2026)
- MZe: Žně urychlilo příznivé počasí, zemědělci sklidili 15,26 pct ploch obilnin (14.07.2026)
- Šebestyán: Fond SZIF je ve stálém kontaktu s Bruselem, nyní se řeší další platby (14.07.2026)
- Zeleninu zdražuje i drahé mytí obalů, zlobí se sedlák na řetězce a Antimonopolní úřad (14.07.2026)
- Sucho v Ugandě ničí úrodu, 16 lidí podle vlády zemřelo hlady, uvádí BBC (13.07.2026)
- Odebrání devíti týraných kusů skotu z chovu na Semilsku (13.07.2026)
- V Česku přibývá farem s kanadskými borůvkami (12.07.2026)
- Rusko uzavřelo cestu k Azovskému moři. V ohrožení je vývoz obilí (10.07.2026)

Tweet



