Pro půdu se v africkém Zimbabwe zabíjí a rabuje

Stát, který byl kdysi dáván za příklad soužití bílých a černých, se propadá do anarchie. Bílí Zimbabwané opouštějí zemi.

Praha - Na osm set, podle jiných zdrojů tisíc bělošských farem zabrali od února někdejší bojovníci za nezávislost Zimbabwe. Na nelegálních záborech se podílely tisíce černých veteránů. Zemřelo šest lidí, včetně dvou bílých farmářů. "Evakuujeme do měst ženy a děti. Muži se soustřeďují po čtyřech nebo pěti vždy na jedné farmě," řekl Mac Crawford, zástupce organizace bílých osadníků Obchodního svazu farmářů. Zimbabwe bylo v 80. letech, po dosažení nezávislosti, příkladem soužití bílých a černých. Teď běloši zemi houfně opouštějí. Británie se připravuje na příjezd až dvaceti tisíc bílých Zimbabwanů. Zimbabwský prezident Robert Mugabe zabírání farem podporuje. Kdysi vehementně sliboval půdu černým spolubojovníkům, dnes nemůže ustoupit. Nic na tom nemění slib z minulého týdne, že bílí farmáři začnou pod jeho dohledem o půdě s veterány vyjednávat. Tím, že trpí zábory bělošských farem, chce Mugabe přesvědčit zhruba 800 tisíc černých voličů, kteří na těchto hospodářstvích pracují, aby dali v květnových parlamentních volbách hlasy jeho vládnoucí straně, napsal list Irish Times. Proto Mugabe vytáhl rasovou kartu a uchyluje se k protibělošské rétorice. Proto využívá oprávněných nároků černých Zimbabwanů na půdu a označuje ty, kteří jí vlastní, tedy bělochy, za nepřátele státu. Proto nenařizuje (na rozdíl od minulosti) policii a armádě, aby proti veteránům zasáhla. Mugabe podporu černošské většiny naléhavě potřebuje - nechce přijít o neomezenou moc. Obsazování farem může odvést pozornost od tíživých hospodářských problémů. Počet nezaměstnaných se za dvacetiletí Mugabeho vlády zvýšil o 50 procent. Inflace je padesátiprocentní. Chudoba postihuje kolem 70 procent obyvatelstva, uvedla agentura Reuters. Země se potýká s nedostatkem pohonných hmot. Často není elektřina - stát nemá na její dovoz. Přitom dobrodružství v Kongu pohlcuje denně údajně až milion dolarů: do občanské války v bývalém Zairu odvelel prezident třetinu pětačtyřicetitisícové armády. Vláda se snaží svalit vinu za neutěšený stav hospodářství na sucho či na rozvratné akce domácích i zahraničních nepřátel. "Místo aby se věnovala problémům, vláda se vymlouvá. Zatímco si ti nahoře vystýlají svá rodinná hnízdečka, země spěje ke krachu," tvrdí politický komentátor Chenjerai Hove. Mugabeho začíná ohrožovat i sílící opozice proti jeho režimu. Opoziční Hnutí pro demokratickou změnu by mohlo prezidentově vládnoucí straně Africkému národnímu svazu-Vlastenecké frontě přetáhnout hodně voličů. I Hnutí prosazuje rozdělení půdy mezi černé Zimbabwany, chce toho ale dosáhnout demokratickou cestou. "Nevyjadřujeme se střelnými zbraněmi. Jedinou skutečnou cestou jsou volby," řekl agentuře AFP jeden z vůdců Hnutí Henrick O`Neill.

Nerovnoměrné rozdělení pozemků

* 4500 bílých farmářů vlastní 11 milionů hektarů úrodné půdy

* Na zhruba milion černošských vlastníků připadá 16 milionů hektarů

* Mugabe v roce 1997 slíbil zabavení 1500 bělošských farem

* Na slíbenou půdu čeká víc než půl milionu rodin

* Od letošního února přišli bělošští farmáři nejméně o 800 farem

* Konec pozemkové reformy byl stanoven na rok 1990

Zimbabwský policista si prohlíží tělo farmáře Martina Oldse, kterého váleční veteráni zavraždili minulé úterý. Oldsův dům pak zapálili.

Foto Reuters

Sandra Krištofová

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info