Prognóza cen potravin: Rohlík za tři koruny
06.02.2008 | iHNed.cz
Společnosti Incoma a Blue Strategy sestavily odbornou prognózu, jak se v příštích třech letech budou vyvíjet ceny potravin. Nejvíce zdraží pečivo, maso a mléko. Rohlík za tři koruny? Už překvapivě brzy mohou být takové ceny skutečností. Na největší konferenci věnované maloobchodnímu trhu Retail Summit 2008 představily společnosti Incoma Research a Blue Strategy představily žebříček vývoje cen v následujících třech letech. Podle něj mohou do roku 2010 potraviny zdražovat až o deset procent ročně, pokud se naplní pesimistické scénáře. Shodují se na tom manažeři z maloobchodního trhu, ale i experti z řad dodavatelů či finanční sféry. Střízlivější odhady se pak pohybují okolo čtyř procent ročně. Nejvíce v následujících letech porostou právě ceny pečiva, mléčných výrobků, masa a uzenin.
Ceny potravin už jsou přitom pár týdnů v centru pozornosti ekonomů i obchodníků. Podle pekařů se v dražším pečivu promítá nárůst cen energie, vody, ale i surovin pro pekaře.
Agrární komora pak už na začátku roku upozornila, že podraží zejména vepřové maso.
Rozhodující vliv na ceny potravin mají samotní potravináři a především obchodní řetězce. A jejich zástupci jsou zatím k rozpoutání další zdražovací mánie zdrženlivější než agrárníci.
Další články v kategorii Zemědělství
- „Jsme zděšeni.“ Půda pro Babiše, nový zákon má pomoct agropodnikům, odpůrci mají plán (05.08.2026)
- Italské zemědělce trápí listokaz japonský ničící vinice i sady (05.08.2026)
- Vlk: Prodlevy s proplácením újmy za ztížení pastvy (05.08.2026)
- Tisíce lidí sem jezdí na jahody. Teď oblíbenou farmu koupil nový majitel (05.08.2026)
- Obce mohou opravit nebo vybudovat vodní nádrže, od Ministerstva zemědělství na to dostanou 300 miliónů korun (05.08.2026)
- Žně výrazně postoupily, sklizeno je víc než 80 procent ploch obilnin (05.08.2026)
- Z rybího kalu k biostimulantu pro pěstitele. Doktorandi z MENDELU vyvíjejí přípravek FISHIT (05.08.2026)
- První letošní hrozny na burčák začali v Dolních Dunajovicích sbírat s rozedněním (04.08.2026)
- Chovatelé řeší kvůli suchu vážné problémy (04.08.2026)
- Vědci zkoumají půdní mikrobiom kvůli rozvoji personalizovaného zemědělství (04.08.2026)

Tweet



