První klonovaná prasata jsou šancí k rozvoji transplantací

Skotským vědcům z výzkumného ústavu PPL Therapeutics se poprvé podařilo vyklonovat prasata podle stejné technologie, s jejíž pomocí přivedli na svět již v únoru 1997 proslulou ovci Dolly. Narození vepříků otevřelo cestu k transplantaci zvířecích orgánů lidem, k tzv. xenotransplantaci.

Selata, jež dostala jména Millie, Christa, Alexis, Carrel a Dotcom, se narodila 5. března v Blacksburgu v americkém státě Virginia. Podle ředitele ústavu Rona Jamese byly prasnici implantovány naklonované vaječné buňky. Selata přišla na svět císařským řezem.

James je přesvědčen, že klinické pokusy s transplantacemi prasečích orgánů, jako jsou srdce, játra nebo ledviny, by mohly začít do čtyř let. Do té doby má být dosaženo toho, aby pomocí genetických modifikací zmíněné orgány lidský organismus při transplantaci neodmítal. Pacientům budou před operací implantovány geneticky změněné buňky klonovaných zvířat, čímž se sníží tzv. práh tolerance pro příjem cizího orgánu pacientem. Vědci také doufají, že pomocí klonování prasat se jim podaří průlom v pěstování buněk produkujících inzulín, potřebný pro léčbu lidí nemocných cukrovkou.

Podle doktora Jamese je důležité také to, že při transplantaci prasečích orgánů nebudou existovat etické problémy a produkce dárcovských zvířat se bude moci rychle rozvinout. Nynější světové kapacity transplantačních center umožňují daleko větší počet operací zachraňujících život, ale nemohou být plně využity pro nedostatek dárcovských orgánů.

(DPA, hor)

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info