První zkušenosti s biologickou ochranou proti blýskáčku řepkovému
28.03.2012 | ÚZEI, Agronavigator.cz
V ochraně proti blýskáčku řepkovému byly testovány izoláty entomopatogenní houby Beauveria bassiana.
Ochrana řepky proti blýskáčku řepkovému bez aplikace insekticidů je v ekologickém zemědělství velkým problémem. K zhodnocení potenciálu strategie biologické ochrany proti tomuto škůdci byla ve Švýcarsku testována metoda na bázi entomopatogenní houby.
Domácí izoláty houby Beauveria bassiana, které byly nalezeny jako přirozené patogeny na blýskáčku řepkovém, vykázaly v laboratoři dobrý účinek. Testování prodávaného houbového produktu na bázi stejného druhu houby rovněž vykázalo potenciál k ochraně proti blýskáčku řepkovému. V laboratoři bylo během dvou dnů usmrceno 50 až 60 % brouků. V polních podmínkách však efekt výrazně poklesl a ochrana proti žíru brouků zůstala za očekáváním. Nyní bude z hlediska účinku testována optimalizovaná formulace houby, která by v budoucnu mohla znamenat důležitý přínos k regulaci tohoto škůdce v ekologickém zemědělství.
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii Zemědělství
- Budoucnost českého včelařství: ministerstvo otevírá platformu pro řešení klíčových výzev (03.05.2026)
- CIS platba na telata masného typu (02.05.2026)
- Jarní mrazy v plném květu: část sadů se podařilo uchránit (30.04.2026)
- Sledování vazeb mezi členy rodinných farem v ČR je podle názoru Evropské komise příliš přísné (30.04.2026)
- Požár v obří líhni Agrofertu: Z budovy pro miliony kuřat musely prchat desítky lidí (29.04.2026)
- Fond prověřuje kvůli možnému střetu zájmů dotace pro Agrofert za miliardu (28.04.2026)
- Bluetongue: období sezónně prosté KHO pomalu končí (28.04.2026)
- Z Česka bude možné vyvážet hovězí a vepřové maso do Singapuru, uvedli veterináři (28.04.2026)
- U Utína na Havlíčkobrodsku je nová vinice, majitelé budou hrozny sami zpracovávat (28.04.2026)
- Polovina území ČR trpí silným půdním suchem, i kvůli suché a teplé zimě (28.04.2026)

Tweet



