Půdu nakoupí jenom soukromníci

Pudu nakoupí jenom soukromníci

Ústavní soud v Brne zamítl zrušení zákonného ustanovení a trvá na zákazu prodeje státní pudy právnickým osobám. Zatímco cást zemedelcu toto rozhodnutí vítá, jiní se chystají dobrat spravedlnosti u mezinárodního ústaního soudu.

Praha - Rozhodnutí soudu jeho zpravodaj Vladimír Klokocka zduvodnil následovne: "Zákon žádné subjekty z možnosti vlastnit pozemky nevylucuje, stát pouze rozhodl, na koho svou pudu prednostne prevede nebo komu ji prodá. Podle ústavních soudcu je v obecném zájmu, aby se puda dostala prednostne do rukou tech, kterí na ní pracují." Nad tímto zduvodnením kroutí hlavou tajemník Ceskomoravského svazu podnikatelu v zemedelství Jan Veleba. "Touto vetou soudci prokázali absolutní neznalost reality v zemedelství. Zatím totiž z 80-90 procent práve státní, pronajatou pudu obdelávají nabývatelé, tedy právnické osoby. Do privatizace státních statku šli jedine z duvodu, že k pronajatému majetku si v budoucnosti od státu zakoupí pudu. To byl duvod, proc zacali podnikat v zemedelství," uvedl Veleba. Zduvodnení, že soud chce zabránit spekulaci s pudou považuje Veleba za scestné. "V prvním kole ji soukromí zemedelci nekoupí, protože na to nemají. Až v druhém kole, kdy se bude o cene licitovat, zakoupí pudu nastrcené osoby. Práve tímto svým rozhodnutím Ústavní soud spekulace s pudou podporil. Obrátíme se na mezinárodní soud do Štrasburku," uzavrel Veleba. Predseda Svazu vlastníku pudy Miroslav Tyl uvedl, že nájemci pri privatizaci státních statku soutežili v letech 1993-1994 o možnost pronájmu budov a hospodárských zvírat. Pokud jejich privatizacní projekt zvítezil, mohou úver splácet bezúrocne 20 let. "Ve zmínených letech bylo podáno na státní statky 3800 projektu a realizováno mohlo být zhruba 900. Bylo tedy mnohokrát více nabídek, takže teze o tom, že se jakoby v zájmu zeme nabývatelé obetovali a zacali hospodarit na státních statcích, je scestná. Válcili o majetek státních statku. Ocenení bylo nízké. Privatizovali budovy, stroje a zvírata, státní pudu jim ale nikdo neslíbit, protože o jejím prodeji se tehdy vubec nejednalo. Státní puda mela zustat státní. Ve zminovaných letech, kdy se státní statky privatizovaly, se o prodeji státní pudy nemluvilo a nikdo její prednostní prodej právnickým osobám nesliboval," rekl k rozhodnutí Ústavního soudu Tyl.

Stejne jako príroda i puda se probouzí k životu a polní práce klepou na dvere. První se prihlásí orba. Zemedelci nyní cekají, až puda trochu oschne, aby se traktory neborily.

Foto archiv

Eugenie Línková

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info