Reformní země sklidí méně obilí

Nejen čeští zemědělci letos doplatí na nepřízeň počasí, původní odhady sklizně obilovin korigují směrem dolů také ve většině dalších zemí střední a východní Evropy. Prakticky na polovinu klesne zřejmě sklizeň obilnin na Slovensku, a to na 1,43 z loňských 2,83 miliónu tun. Propad se očekává také u dalších hlavních plodin. V Maďarsku se odhady sklizně zatím dost liší. Ministerstvo zemědělství předpokládá, že se sklidí asi 3,95 miliónu tun pšenice a 6,6 miliónu tun kukuřice, zatímco obchodníci uvádějí nižší hodnoty - adekvátně 3,0 a 5,5 až 6,0 miliónu tun. V Polsku, které je největším zemědělským producentem v našem regionu, se odhaduje, že bude sklizeno o tři až čtyři milióny tun obilí méně než loni, tedy celkem asi 21,5 - 22,5 miliónu tun. Čtyři až pět miliónů tun obilí tak bude muset dovézt.

Zatímco v Bulharsku bude sklizeň proti loňsku zřejmě jen nepatrně nižší, v Rumunsku meziročně klesne o milión tun na 2,7 mil. V Srbsku sice letošní žně začaly mimořádně brzy, ale očekávají tam nejnižší úrodu za posledních deset let, na úrovni 1,6 miliónu tun. Méně obilovin sklidí také Chorvatsko. Na Ukrajině nebudou letošní výsledky rostlinné výroby záviset ani tak na počasí, jako spíš na tom, zda bude dost nafty. Úroda se odhaduje na 24,5 miliónu tun, z toho polovinu má činit pšenice. Rusko snížilo odhady ze 70 - 75 na 65 miliónů tun a zvažuje zrušení dovozních cel.

Důsledky klimatických anomálií, hlavně dlouhého sucha, se promítnou do cen potravin. Dost bude vzhledem k nezbytným dovozům záviset na vývoji cen obilí na světových agrárních trzích.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info