Reprodukce dojnic v Norsku
09.05.2000 | ÚZPI
Farmári v Norsku ješte stále stanovují zacátek ríje u dojnic na základe vizuálního posouzení a jen málokdy užívají programy hormonální synchronizace ríje. Nepresné stanovení ríje zásadne a nepríznive ovlivnuje reprodukcní užitkovost krav na mlékarících farmách. Uvádí se, že u 85 - 90 % krav v anestru ve skutecnosti probehla ríje a že 5-15 % krav vykazujících ríji bylo inseminováno v nesprávné fázi ríjového cyklu. K dalším nepríznivým faktorum patrí nižší kvalita skladovaného krmiva a neodpovídající svetelné podmínky. Pruzkum provedený na vysoké škole veterinární v Oslo spolu s Asociací chovu cerveného skotu mimo jiné ukázal, že zvýšená brakace krav souvisela s casným pripouštením po porodu a vedl k doporucení castejšího sledování ríje behem dne a její zjištování i vecer. Jako nejvhodnejší termín pro inseminaci vazne ustájených dojnic byl stanoven 3. den po zacátku výtoku. Zlepšení reprodukcní užitkovosti bylo zaznamenáno když detekci ríje ve stáde provádela stále stejná osoba.
Pramen: Anim. Reprod. Sci., 1999, c. 3,4, s. 141-151 (Sch)
Další články v kategorii Zemědělství
- Výroba masa v hradeckém kraji byla loni druhá nejvyšší v historii kraje (02.03.2026)
- Téměř 2 miliardy korun do lesů a zmírnění sankcí za nesplnění administrativních lhůt: 7. kolo podpory na rozvoj venkova přináší zjednodušení (01.03.2026)
- ÚOHS: ZD Dolní Újezd a firma KFI mohou koupit choceňského výrobce osiv Oseva Uni (28.02.2026)
- Češi jedí víc vepřového a kuřecího. Dovoz masa je o 37 miliard vyšší než vývoz (27.02.2026)
- Reuters: Neobvykle teplý březen může v Indii ohrozit úrodu pšenice a řepky (27.02.2026)
- Celosvětová produkce kávy bude v příští sezóně na rekordu, analyzuje Rabobank (27.02.2026)
- Ministr Šebestyán představil potravinového ombudsmana: Mediátor řešení vztahů mezi články potravinového řetězce a kontakt pro zákazníky a firmy (26.02.2026)
- Koncem března bude v ČR k dispozici vakcína proti dalším typům katarální horečky ovcí (26.02.2026)
- ČSÚ: V Plzeňském kraji loni meziročně klesly stavy drůbeže i prasat (26.02.2026)
- O status rodinné farmy si po měsíci řekl jediný podnik (26.02.2026)

Tweet



