Rolníci kvůli dotacím nechtějí do EU
16.10.2002 | Agris
Zemědělci tvrdí, že pokud v Evropské unii nedostanou vyšší dotace, než jim zatím Brusel nabízí, jsou proti vstupu České republiky do EU. "Kdybychom měli mít jen navrhovanou čtvrtinu produkčních dotací oproti tamním farmářům, tak bude lépe se vstupem počkat a vyjednat si lepší podmínky," prohlašuje šéf Odborového svazu zemědělství a výživy Bohumír Dufek.
Ministr zemědělství Jaroslav Palas považuje postup rolníků za legitimní, ale ne šťastný. "Brojit proti vstupu do unie je chyba, prospěch z rozšíření budou mít i naši zemědělci. Je přitom jistě nutné vyjednat co nejlepší podmínky, o případném dorovnávání dotací z českého rozpočtu lze diskutovat," říká.
Odmítá ovšem, že by stát mohl kompenzovat letošní propad agrárních tržeb. "To je požadavek nereálný. Je dobré si uvědomit, že jen Státní zemědělský intervenční fond už letos vydal přes osm miliard korun na to, aby podpořil vyšší ceny zemědělské produkce," upozorňuje.
Další články v kategorii Zemědělství
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Dohoda EU s Mercosurem o obchodu se odkládá na leden, uvedla von der Leyenová (19.12.2025)
- Německo a Španělsko vyzvaly lídry EU k podpoře dohody s Mercosurem (19.12.2025)
- Opakované demonstrace zemědělcům dobré jméno neudělají (19.12.2025)
- V Bruselu protestují tisíce zemědělců proti zemědělské politice EU (19.12.2025)
- Projekt Hlídače státu: Agrofert má i přes Babišův střet zájmů zakázky od státu (19.12.2025)
- Itálie a Francie jsou proti rychlému schválení a podpisu dohody Mercosur (18.12.2025)
- Čí zájmy hájí premiér Babiš na jednání Evropské rady k rozpočtu? Naší země, nebo svého agroholdingu? (18.12.2025)
- Evropský parlament schválil odklad nařízení o odlesňování o další rok (18.12.2025)
- Řečtí zemědělci pokračují v blokádách i po příslibu více peněz (18.12.2025)

Tweet



