Rolníkům po uplynulé zimě opět přibylo vrásek
03.04.2003 | Denik.cz
Řada zemědělců se nyní nachází v nezávidění hodné situaci. Starosti jim způsobují nejen nízké farmářské ceny a problémy s odbytem některých produktů, ale i velké škody, které na zasetých ozimech napáchala uplynulá zima. "Pracuji v zemědělství již třicet let, ale tak špatnou situaci na polích nepamatuji," řekla nám v úterý agronomka Agrodružstva Lipoltice na Pardubicku Jana Výborná. Podobná slova jsme slyšeli i v jiných zemědělských podnicích našeho regionu.
Tvrdou ránu pod pás zasadily zemědělcům opakované prudké výkyvy teplot. Zejména holomrazy, které již přišly v lednu, kdy pole byla silně podmáčená, nasáklou půdu nadvedávaly a přetrhávaly kořínky zasetých ozimů. Stovky hektarů byly celou zimu pod ledem. Po jarním tání se agronomové s obavami vydávají na pole a začínají sčítat škody. "Na některých plochách jsou porosty zničené až ze 70 procent," povzdechla si Výborná z lipoltického Agrodružstva.
Ušetřen od nástrah kruté zimy nezůstal ani jeden podnik našeho regionu. Zdevastované porosty ozimů budou muset zemědělci zaorat a přesít jarními plodinami.
Agrodružstvo Lipoltice na Pardubicku musí na jaře zaorat asi sto hektarů zdevastovaných ozimých obilovin a 40 hektarů řepky. Škody způsobené mrazy ale mohou ještě vzrůst, což agronomka Jana Výorná nevyloučila.
"Dnes jsem viděla, jak noční mrazy nadzvedávají a přetrhávají kořínky ozimé řepky. Každým dnem se rostliny před očima ztrácejí. Je nutné, aby zapršelo a plodiny zregenerovaly. Teprve pak bude výše škody přesnější," uvedla.
Ze stejných důvodů netrpělivě čekají na vydatnější srážky i zemědělci ve společnosti ZEPO Bohuslavice na Náchodsku. "Zatím odhadujeme, že z 500 hektarů ozimů budeme muset zaorat a přesít asi jednu pětinu," podotkl agronom Bohumil Žďárský.
Vrásky na čele se prohloubily po uplynulé zimě i hlavnímu agronomovi společnosti ZEAS Trnov na Rychnovsku Josefu Brandejskému. "Čeká nás přesetí více než 200 hektarů ozimů, z toho největší plocha, 124 hektarů, patří ozimé pšenici. Je to velká škoda, přičemž větším ztrátám zabránil sníh, který tu napadl," poznamenal.
Přesetí zaoraných ploch bude pro zemědělce znamenat nejen práci navíc, ale i další výdaje z rozpočtu. "Nevíme, kde na nákup osiv vezmeme peníze. Kromě toho osevářské podniky nemají jarní pšenici," povzdechla si Jana Výborná z Agrodružstva Lipoltice.
"Při nízkých farmářských cenách se peníze těžko dávají dohromady. Otázkou přitom je, zda se zvýšené výrobní náklady vrátí po sklizni ve výnosech. Ty zpravidla bývají u jařin nižší než u ozimů," připojil se Bohumil Žďárský z Bohuslavic.
Společnost ZEAS Trnov, jak nás ujistil agronom Josef Brandejs, si potřebná osiva zajistila v předstihu. Avšak zaorávka a přesetí ploch bude stát dost peněz, které jí budou chybět jinde.
I když se zemědělcům podaří ušetřit na osiva, nemají vyhráno. Dodavatelé jim totiž nemohou zaručit, že dostanou plodinu a odrůdu, kterou požadují. "Jarní pšenice asi dva měsíce není, chybějí i některé odrůdy řepky. Z pěti odrůd ječmene, které požadují sladovny, máme dvě. Zatím můžeme plně uspokojit objednávky ovsa, tritikale, luskovin, hořčice a kukuřice," informoval obchodní ředitel firmy Oseva Uni Choceň Antonín Doleček.
Další články v kategorii Zemědělství
- Slovensko kvůli klesajícím cenám mléka navýší dotace farmářům, řekl ministr (07.05.2026)
- Ministr po kulatém stolu ke skotu: Chceme zvýšit zpracování hovězího masa v Česku a snížit vývoz živých zvířat (07.05.2026)
- V komerčním chovu prasat na Slovensku byl podle veterinářů potvrzen africký mor (07.05.2026)
- Nováčkovi: Farma ve vsi je opravdu ve vsi, a přitom jen kousek od Ostravy (07.05.2026)
- Výskyt hraboše polního v dubnu 2026 (07.05.2026)
- V chovu drůbeže na Kroměřížsku potvrdily testy newcastleskou chorobu (07.05.2026)
- Aktuální plochy chmelnic se proti loňsku velmi mírně snížily na 4786 hektarů (06.05.2026)
- Samosběr u Olomouce začne v červnu. Česnek vypadá luxusně, těší farmáře (05.05.2026)
- Nová technologie pro sexaci spermatu (05.05.2026)
- Z pole do kokpitu. Mladé lidi láká moderní zemědělství (05.05.2026)

Tweet



