Rozmary počasí měly vliv na kvalitu obilí

Letošní sklizeň možná v meziročním srovnání nedopadne o mnoho hůře než loňská, ale propad hektarových výnosů je v některých oblastech značný. Podle Jaroslava Kolaříka z Okresní agrární komory v Kroměříži se nepříznivé prognózy výnosů vzhledem k dlouhotrvajícímu suchu potvrdily: "Například u jarních ječmenů byl na okrese průměrný výnos 3,6 tuny, což je výsledek, za který bychom se za normálních okolností styděli," uvedl s tím, že výnos dosahuje běžně až 5,5 tuny. Podobně se sucho projevilo u jarní pšenice, kde se výnos pohyboval kolem 3,7 tuny. Značný pokles je i u výnosu máku. "Naopak sucho se neprojevilo u ozimé pšenice, kde byl v okrese obvyklý výnos, a to zhruba 5,4 tuny z hektaru," uvedl dále.

Ke smůle zemědělců podle jeho slov přišly deště v době plné zralosti, což se projevilo na kvalitě. V okrese je minimální množství kvalitní potravinářské pšenice i sladovnického ječmene. Například pro Státní fond tržní regulace se předpokládal na Kroměřížsku výkup 25 tisíc tun potravinářské pšenice a skutečnost je zhruba 1,3 tisíce tuny. Vlhké počasí mělo rovněž negativní vliv na kvalitu ječmenů. Pro zemědělce podle Kolaříka letošní rok znamená dvojí újmu: Jednak na výnosech a jednak na tržbách za obilí. Za potravinářskou pšenici je možné získat až 3800 korun za tunu, kdežto za krmnou pšenici přibližně 2900 korun. Ještě větší je rozdíl u ječmene.

Na Prostějovsku zemědělci zaseli o 2300 hektarů obilovin více než v uplynulém roce. Podle ředitele Okresní agrární komory v Prostějově Romana Beneše není možné z hlediska vynaložených nákladů a předpokládaných tržeb posuzovat sklizeň jen z celkového pohledu. "Jsou podniky, které mají ve srovnání s loňským rokem výnosy u pšenice až o třetinu nižší a u ječmene dokonce až o polovinu," uvedl.

Dále informoval, že již bylo sklizeno zhruba 95 procent ozimé pšenice a jarního ječmene. U pšenice ozimé nebude podle něj v průměru výnos o moc horší než loni. U jarního ječmene je výnos nižší. Loni byl v průměru 5,11 tuny na hektar, letos to nebudou ani čtyři tuny. K dosažené kvalitě sdělil, že u jarního ječmene je vyšší obsah bílkovin a představa sladařů o kvalitě je jiná. "Myslím, že vzhledem k enormnímu zájmu bude ječmen vykoupen," uvedl s tím, že sladovny garantují cenu 4200 korun za tunu při deklarované kvalitě, a proto očekává srážky z této ceny.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info