Rybářům vadí zásahy do koryt řek
28.04.2004 | Mladá fronta Dnes
Přestože se vodohospodáři oprávněně kasají, že dnes jsou kdysi mrtvé řeky v kraji živé, mnoha rybářům vadí, jakým způsobem státní podnik Povodí Odry zasahuje do původních říčních koryt při opravách břehů. „Chytal jsem nedávno ve Fryčovicích u splavu u obecního úřadu a štve mne, jakým způsobem tam upravili vodohospodáři břehy,“ říká například rybář Pavel Remiáš. „Při úpravách břehů a koryt kácejí celé vzrostlé stromy, odstraňují kořenové systémy v březích a likvidují tak přirozené úkryty ryb.“
Jako rybář specializující se na lov pstruhů říká, že právě takové přirozené úkryty například pstruh potřebuje.
„Ale z pstruhových vod mizí větší balvany, převisy vrb a podobná přirozená útočiště ryb. V takových místech nasazují ryby jikry, a když je nemají, mizí z těchto vod,“ říká Pavel Remiáš. „Když jsem se bavil s místním občanem, který se sem přistěhoval z východních Čech od Divoké Orlice, řekl mi, že takové zplanýrované břehy u nich nezná.“
Rybář z Ostravy se snažil pobavit se o problému se zástupci Povodí Odry. Tvrdí, že s ním ale zaměstnanci podniku odmítli diskutovat s tím, že je to interní záležitost společnosti. Představitelé Povodí Odry však už několik let opakují, že podobné stavební zásahy na řekách musejí dělat v rámci oprav břehů po povodních v roce 1997 a prevence příštích povodní.
Slova ostravského rybáře víceméně potvrzuje jednatel územního výboru Českého rybářského svazu pro severní Moravu a Slezsko Přemysl Jaroň.„My se sice některých stavebních řízení o úpravách břehů účastníme, ale nemáme možnost rozhodovat. Proto většinou na naše výtky neberou vodohospodáři ohled. Od roku 1997 je verdiktů k opravám břehů, s nimiž nesouhlasíme, mnohem více než dříve,“ řekl jednatel Přemysl Jaroň.
Mluvčí Povodí Odry Šárka Smaržová řekla, že rybáři nemají pravdu. „Někomu se zřejmě nepodařil úlovek a tak to přičítá nám,“ řekla žertem. Pak však uvedla, že studie vodohospodářů jasně mluví o tom, že dnes jsou na rozdíl od ještě nedávné minulosti řeky živé. „K úpravám břehů mohu říci to, že na vodohospodáře často tlačí po povodních samy obce a lidé bydlící u břehů, aby břehy vyčistili či srovnali. „Snažíme se co nejvíce v některých částech řeky snížit riziko, že při možné povodni voda strhne strom či další porost a ty průtok zanesou nebo ucpou. Ve volné krajině se však snažíme ponechávat přirozené břehy,“ řekla mluvčí Smaržová.
Rybáři však míní, že úpravy břehů jsou mnohde nadbytečné a podezřívají je, že je provádějí, aby proinvestovali státem poskytnuté peníze.
Další články v kategorii Zemědělství
- MENDELU koordinuje aktivity k ochraně biodiverzity a udržitelnému hospodaření v Amazonii (16.12.2025)
- SZIF už pozastavil dotace firmám z Agrofertu kvůli Babišovu střetu zájmů (16.12.2025)
- Řečtí farmáři třetí týden protestují s traktory na dálnicích, ohrožují turismus (16.12.2025)
- Sledování propojenosti zemědělců zatím slouží více k buzeraci než k ochraně hospodářské soutěže (16.12.2025)
- EK stále očekává podpis dohody mezi EU a Mercosurem do konce letošního roku (16.12.2025)
- Ministr zemědělství Martin Šebestyán se dnes ujal úřadu, chce posílit rozpočet a zaměřit se na konkurenceschopnost našeho zemědělství (16.12.2025)
- Erozní vyhláška má řešit i vítr, Motoristé plánují změny (15.12.2025)
- Šebestyán vedl zemědělský dotační fond, od letoška zastupoval velké agropodniky (15.12.2025)
- Na Litoměřicku a Nymbursku se potvrdila v malochovech newcastleská choroba (15.12.2025)
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)

Tweet



