Sedláci oslavili dvacet let své stavovské organizace na Vyšehradě

Symbol nejstarších dějin českého národa, se stal v sobotu 5. května místem konání oslav 20. výročí založení Asociace soukromého zemědělství ČR - stavovské organizace sedláků, tedy skupiny obyvatel, jejíž po staletí psaný příběh neměl mít ve jménu „lepších zítřků“ již žádné pokračovaní. Naštěstí ale má, jak bylo jasně patrné z přítomnosti mnoha selských rodin z celé republiky na dopolední mši v bazilice svatého Petra a Pavla, kterou celebroval kardinál Dominik Duka, ale i na odpoledním neformálním setkání v prostorách Královské a knížecí akropole, kde proběhl slavnostní křest knihy o sedlácích a nejen pro sedláky „Selská historie pokračuje“.

Pan kardinál v průběhu mše zdůraznil, jaká protivenství a těžké zkoušky zažíval český venkov po dobu obou totalit - fašistické a komunistické, kdy došlo k jeho rozvrácení a vykořenění, aniž by se podařilo tyto újmy náležitě napravit.

Členové Asociace se svými rodinami byli celé mši i velmi aktivně účastni, a to v roli ministrantů (rodina Trödlerova z ASZ Žďár n. S. a rodina Smetanova z ASZ Rychnov n. Kn.), čtení z Bible se ujal předseda ASZ Příbram Vladimír Kuncl, přímluv místopředsedkyně ASZ ČR Eliška Kravcová a předseda ASZ Benešov Pavel Duda. Symbol vyrobila a předala rodina předsedy ASZ Náchodska Vladimíra Tláskala, selský dar, knihu a květiny předali členové Sboru Selských jízd Jana Žižky z Trocnova, členské organizace ASZ ČR.

Následné neformální setkání v prostorách Královské a knížecí akropole bylo hlavně ve znamení ohlédnutí za uplynulými dvaceti lety této stavovské organizace, která vznikla zezdola, z přirozené potřeby sedláků mít možnost uplatnit svůj hlas. A v tom byla od počátku její síla. Díky ní se ze sdružení, které začínalo zcela bez prostředků, bez profesionálního aparátu, bez regionální struktury a zejména proti vůli těch, jež tehdy řídili naše zemědělství jak na vládní úrovni, tak v profesních spolcích, stala potřebná a životaschopná organizace. Organizace s 41 regionálními a osmi členskými spolky s právní subjektivitou, velmi širokou škálou činností a působením.

Nechybělo ani připomenutí toho, co přítomné sedláky spojuje - několikasetletá rodinná tradice, po generace předávaný vztah k půdě a hospodaření, ústrky, příkoří, zmařené lidské životy, nové začátky plné pokusů, omylů, pádů, ale i vítězství, zadostiučinění a splněné sny, svobodomyslnost, hrdost, pracovitost a pokora. A to vše lze nalézt v knize „Selská historie pokračuje“, která vyšla právě u příležitosti 20 let od založení Asociace. Obsahuje více než dvě stovky příběhů selských rodin z 26 regionů či členských organizací ASZ ČR, které zahrnují jak ohlédnutí za historií a obdobím kolektivizace, tak dobu těsně po revoluci až do současnosti.

Její slavnostní křest proběhl v rámci odpoledního programu a zúčastnili se ho i někteří z těch, jež stáli u zrodu Asociace - například Jan Javůrek z ASZ Jindřichův Hradec, Jan Miller a Stanislav Němec z ASZ Praha, Jan Váňa z ASZ Kroměříž a Jan Votava z ASZ Havlíčkův Brod. Památku těch, kteří také pomáhali zakládat tuto stavovskou organizaci, ale již bohužel nejsou mezi námi, uctili přítomní minutou ticha.

Roli kmotry knihy přijala bývalá ministryně zemědělství a velká podporovatelka českých sedláků Milena Vicenová, nechyběli ani zástupci dlouholetého partnera Asociace - banky Waldviertler Sparkasse.

Kniha byla vyslána do světa s přáním, aby jejím prostřednictvím byl vzdán hold všem, díky jejichž odhodlání, úsilí a nezlomné víře jsou sedláci opět plnohodnotnou a nenahraditelnou součástí českého venkova.

Dalšími příležitostmi k připomenutí si dvaceti let Asociace budou červnová slavnostní Valná hromada v Hradci Králové za přítomnosti řady hostů a posléze zářijové Selské dožínky, na nichž bude představena publikace vydaná u příležitosti tohoto výročí.

Šárka Gorgoňová, vedoucí mediálního oddělení ASZ ČR

 

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info