Setkání ministrů zemědělství na veletrhu AGROBALT v Litvě
30.04.2010 | MZe ČR
Ministr navštívil mezinárodní veletrh AGROBALT v litevském Vilniusu. V rámci veletrhu proběhlo politicko-ekonomické fórum zaměřené na kvalitu života ve venkovských oblastech a na příležitosti v rámci nové finanční perspektivy EU. Ministr zároveň jednal s několika svými resortními kolegy z Pobaltí, Polska a Moldavska.
V rámci fóra ministr zemědělství Jakub Šebesta mluvil zejména o tom, jak v České republice probíhá podpora rozvoje venkova a jaké jsou české priority v této oblasti. „Na rozvoj venkova klademe velký důraz a jsem přesvědčen, že význam rozvoje venkova v budoucnu poroste,“ řekl ministr Šebesta a dodal:“Podpora produkce s vyšší přidanou hodnotou, rozvoj občanské vybavenosti a diverzifikace zemědělské činnosti jsou některými z prvků, které učiní z venkova skvělé místo pro život, práci i podnikání.“
Bilaterální jednání, která ministr vedl se svým litevským, polským, estonským, lotyšským a moldavským kolegou, směřovala zejména k budoucnosti Společné zemědělské politiky, k podobě přímých plateb a rychlému přijetí rovných podmínek pro všechny členské státy sedmadvacítky. S moldavským protějškem ministr jednal nejenom o připravované návštěvě koncem května, ale i o agrárním obchodu mezi oběma zeměmi a byl vyjádřen zájem posílit vzájemné obchodní vztahy. „Jsem potěšen, že nás Moldavská republika požádala o spolupráci při předávání zkušeností z přípravy na jejich vstup do EU“ sdělil ministr Šebesta.
AGROBALT je tradičně největším veletrhem v oblasti zemědělství a obalové techniky v Pobaltí. Hlavním cílem veletrhu je posílit regionální spolupráci a rozvoj, podpořit rozvoj malých a středních podniků ve venkovských oblastech a poukázat na výhody a výzvy pro regionální rozvoj plynoucí z členství v EU. Veletrhu se účastní více než 200 vystavovatelů z 10 zemí.
Další články v kategorii Zemědělství
- Budoucnost českého včelařství: ministerstvo otevírá platformu pro řešení klíčových výzev (03.05.2026)
- CIS platba na telata masného typu (02.05.2026)
- Jarní mrazy v plném květu: část sadů se podařilo uchránit (30.04.2026)
- Sledování vazeb mezi členy rodinných farem v ČR je podle názoru Evropské komise příliš přísné (30.04.2026)
- Požár v obří líhni Agrofertu: Z budovy pro miliony kuřat musely prchat desítky lidí (29.04.2026)
- Fond prověřuje kvůli možnému střetu zájmů dotace pro Agrofert za miliardu (28.04.2026)
- Bluetongue: období sezónně prosté KHO pomalu končí (28.04.2026)
- Z Česka bude možné vyvážet hovězí a vepřové maso do Singapuru, uvedli veterináři (28.04.2026)
- U Utína na Havlíčkobrodsku je nová vinice, majitelé budou hrozny sami zpracovávat (28.04.2026)
- Polovina území ČR trpí silným půdním suchem, i kvůli suché a teplé zimě (28.04.2026)

Tweet



