Setuza nabídne letos za řepku kolem 6 000 korun

Oproti loňskému roku pro zemědělce nepříznivou situaci na světových, evropských a následně českém trhu olejnin předpokládá letos František Janů, generální ředitel největšího tuzemského zpracovatele olejnin, akciové společnosti Setuza. Důvodem je podle něj pokles výroby bionafty v EU, dobrá úroda olejnin v jižní Americe a oproti loňskému roky o 1,5 milionu tun vyšší sklizeň řepky v Evropě.

Podle Janů tak mohou domácí zemědělci očekávat, že podnikům ZZN prodají řepku za cenu asi 5 600 až 5 700 korun za tunu, Setuza by měla vykupovat zhruba za ceny, za které bude možné tuto komoditu vyvážet, tedy za 6000 až 6100 korun. O profinancování nákupu řepky z letošní sklizně jedná Setuza v současné době s bankami, podle Janů lze ale již nyní prvovýrobcům garantovat, že za svou produkci dostanou včas zaplaceno. Do konce května přitom hodlá Setuza zorganizovat schůzku se svými rozhodujícími dodavateli o podmínkách letošního nákupu této komodity. "Podmínky budou tvrdé, ale korektní. Nikoho nechceme diskriminovat, ale přednost budou mít hlavně ti, kteří byli Setuze věrní i v dobách zlých. V žádném případě nechceme vynechat rozhodující hráče na domácím trhu, tedy společnosti Agropol a Afrofert," konstatoval Janů.

Setuza podle něj letos hodlá vykoupit, stejně jako loni, přibližně 450 000 tun řepky (z toho asi 150 000 tun na bionaftu), 60 000 tun slunečnice a ze zahraničí dovézt zhruba 50 000 tun sojových bobů.

Letošní domácí produkce řepky se podle Janů bude pohybovat na úrovni 900 000 až 950 000 tisíc tun, tedy o něco méně, než byla rekordní loňská sklizeň této komodity. Zemědělci sice podle statistických údajů oseli oproti předchozímu roku řepkou o několik procent nižší plochu, letošní porosty jsou ale podle šéfa Setuzy ve velmi dobrém stavu. "I tam, kde došlo k poškození porostů nebo jejich promrznutí, řepka optimálně odnožila a dobře se rozvětvuje," konstatoval Janů. To je podle něj důsledek příznivého průběhu letošní zimy a únorového přihnojení.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info