Skřivany ohrožuje zemědělská technika
24.03.2005 | Noviny Vysočiny
S příchodem jara na území regionu z teplých krajin opět přilétají desítky druhů tažných ptáků, aby znovu zahnízdili a vyvedli mláďata. Spolu s ostatními se na Žďársko vracejí rovněž skřivani polní. Tento druh byl Českou společností ornitologickou vyhlášen ptákem roku 2005. "Skřivanů v republice žije několik set tisíc párů. Jejich populace je však ohrožena rozvojem zemědělské mechanizace. Tito ptáci totiž hnízdí na zemi ve vysoké trávě a často dochází k likvidaci hnízd se snůškou právě zemědělskými stroji,"uvedl pracovník Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy Jaromír Čejka.
Ochranáři se snaží působit zejména na majitele pozemků, kde se hnízda skřivanů nacházejí. V rámci některých ochranářských programů je vlastníkům nabídnuta finanční odměna za to, když nechají tyto lokality ladem a opeřenci mohou být v hustém travním porostu chráněni jak před predátory, tak před technikou. "Doufáme, že se nám díky těmto projektům podaří ztráty způsobené na početních stavech skřivanů i dalších na zemi hnízdících ptáků alespoň částečně omezit,"řekl Čejka. (zp
Další články v kategorii Zemědělství
- Hrabošů bylo v březnu na polích méně než v únoru, přemnožení zůstávají (11.04.2026)
- U veřejných zadavatelů chceme zvýšit podíl lokálních potravin, shodli se ministr Šebestyán s ministryní Mrázovou (10.04.2026)
- Jihomoravští zemědělci žádají vytvoření strategické rezervy nafty pro sklizeň (10.04.2026)
- Šebestyán: Ve veřejném stravování by se mělo častěji vyskytovat české maso (10.04.2026)
- Za „zelené baterie venkova“: Zemědělci a energetici volají po rozumném rozvoji bioplynových stanic (10.04.2026)
- Ústav zemědělské ekonomiky a informací vede Vladimír Eck (10.04.2026)
- CNBC: Po válce na Blízkém východě může ceny potravin zvýšit i jev super El Nino (10.04.2026)
- Europoslanci ze zemědělského výboru podpořili zákaz názvů jako vegetariánský steak (09.04.2026)
- Příliš dobrá sezona brambor přivedla české pěstitele téměř na mizinu (09.04.2026)
- Farmáři mohou začít podávat jednotné žádosti, SZIF rozdělí 30 mld. Kč, jako loni (09.04.2026)

Tweet



