Slintavka a kulhavka je v EU vnímána stále jako hrozba
19.06.2003 | SVS ČR
Po zkušenostech z roku 2001, kdy vypukla enzootie slintavky a kulhavky nejprve ve Velké Británii a zdolávací opatření stála pokladnu EU okolo 360 milionů eur, je případné nové vzplanutí nemoci vnímáno členskými státy Unie jako stálá hrozba.
Ministři zemědělství členských států EU o problémech slintavky a kulhavky naposled diskutovali na svém zasedání dne 12. června. Potvrdili, že stále platí zákaz vakcinace proti tomuto nebezpečnému onemocnění, neboť se minulou enzootii podařilo zvládnout a zdolávací opatření se ukázala jako účinná. Podle krizového scénáře je však možné za určitých specifických okolností přikročit k ochrannému očkování okolo ohniska nákazy, zejména šlo-li by o území hustě osídlené obyvateli. S touto možností se podle Josefa Holejšovského, ústředního ředitele státní veterinární správy ČR, naše Státní veterinární správa plně ztotožňuje. Při propuknutí této nebezpečné nemoci jsme u nás s ochrannou vakcinací před třemi lety též počítali.
K případu možného exportu masa z kusů, které byly ochranně vakcinovány a tuto možnost zpochybnilo například Dánsko, lze říci, že ministři zemědělství tuto eventualitu zatím smetli ze stolu. Nicméně se očekává, že tento návrh bude formálně projednáván v době, kdy bude předsedající zemí Itálie, a to nejpozději do června 2004.
Podle Josefa Holejšovského je však důležité hlavně trvat na preventivních opatřeních a na důsledných ozdravných opatřeních, to znamená především na totálním zákazu přesunu všech zvířat, aby se tak zamezilo šíření nemoci, jako se tomu stalo před lety ve Velké Británii, kdy byla tato opatření přijímána rozpačitě a nedůsledně.
V naší republice byl zaznamenán výskyt slintavky a kulhavky naposledy v roce 1975 a od té doby se podařilo právě důslednými ochrannými opatřeními zamezit průniku této nemoci na území naší republiky. A o i tehdy, kdy se vyskytla v naší bezprostřední blízkosti.
Další články v kategorii Zemědělství
- Babiš vloží Agrofert do fondu RSVP Trust (23.12.2025)
- Tento legendární stroj měnil venkov: Příběh nejrozšířenějšího traktoru Evropy (23.12.2025)
- Letos se objevilo ve velkochovech deset ohnisek ptačí chřipky, stejně jako loni (22.12.2025)
- Uhlíkově negativní zemědělství: Jak ho můžeme dosáhnout v českých podmínkách? (22.12.2025)
- Ve velkochovu slepic na Havlíčkobrodsku veterináři potvrdili ptačí chřipku (21.12.2025)
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Dohoda EU s Mercosurem o obchodu se odkládá na leden, uvedla von der Leyenová (19.12.2025)
- Německo a Španělsko vyzvaly lídry EU k podpoře dohody s Mercosurem (19.12.2025)
- Opakované demonstrace zemědělcům dobré jméno neudělají (19.12.2025)
- V Bruselu protestují tisíce zemědělců proti zemědělské politice EU (19.12.2025)

Tweet



