Slovensku dochází potravinářská pšenice
20.02.2001 | Mladá fronta Dnes
Zatím podle Oravce není možné určit, kolik pšenice Slovensko nutně potřebuje. Její ceny na slovenském trhu rychle stoupají. Jedna tuna zřejmě nejpoužívanějšího potravinářského obilí se prodává za více než pět tisíc slovenských korun.
Oravec tvrdí, že v případě dovozu se cena může vyšplhat až na šest tisíc korun za tunu. "Předpokládá se, že se potravinářská pšenice bude dovážet i z České republiky. Bude záležet na jednotlivých pekařích, odkud si pšenici dovezou."
Slovenská státní pokladna na dovozy přispívat nebude. Nouzi o mouku zatím pocítily pouze pekárny na východě Slovenska. Podle šéfa agrární komory sdělovací prostředky situaci značně zkreslily a pšeničná krize Slovensku nehrozí.
"Oficiálně se na nás zatím nikdo ze Slovenska neobrátil. Objevují se ale určité polooficiální náznaky. Vyhlásíme výběrové řízení na prodej asi sta tisíc tun pšenice, která bude uvolněna z našich rezerv," sdělil ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu Jan Hek.
Z krmných obilovin Slovensko zatím dováží pšenici, ječmen a kukuřici. Podle slovenského statistického úřadu bude třeba dovézt 130 tisíc tun pšenice, 350 tisíc tun ječmene a 160 tisíc tun kukuřice.
Další články v kategorii Zemědělství
- Kvůli suchu hrozí nedostatek krmení pro zvířata, řešením je nižší povinné zatížení pastevních ploch (29.05.2026)
- Pomsta za sbližování s EU: Rusko zakázalo dovoz rajčat, okurek a jahod z Arménie (29.05.2026)
- Martin Nejdl: stříbrná medaile v soutěži Pestrá krajina (29.05.2026)
- Samosběry jahod začínají. Farmáři lákají i na vychytávku, která šetří záda. (29.05.2026)
- Sucho způsobí nižší výnosy zemědělcům (29.05.2026)
- Tragédie na pastvě na Slovensku: Muže zabila kráva (28.05.2026)
- Resort zemědělství nadále vyplácí dotace Agrofertu. Stopka se jich netýká, tvrdí ministr (28.05.2026)
- Německo a další státy odmítly navýšení rozpočtu na zemědělství a kohezi (28.05.2026)
- Reuters: Čína povoluje vývoz močovinového hnojiva, může to snížit světové ceny (28.05.2026)
- Pradědečkův traktor v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi připomene legendární značku Škoda. Historické stroje ožijí v pohybu (28.05.2026)

Tweet



