Souhrn událostí předchozího dne - 23.10. 2003
24.10.2003 | Agris
Palas: Prioritou rozpočtu je maximální limit peněz na HRDP
Základní prioritou při současných diskusích o struktuře rozpočtu Ministerstva zemědělství ČR (MZe) je docílit navýšení dosud navrhovaných prostředků na Horizontální plán rozvoje venkova (HRDP) do plné výše 1,125 miliardy korun. Zdůraznil to dnes po zahájení 5. ročníku mezinárodní zemědělské výstavy PRAGAAGRO 2003 ministr zemědělství Jaroslav Palas. Ministr již dříve potvrdil, že bude o tomto problému jednat s předsedou rozpočtového výboru parlamentu Miroslavem Kalouskem a ministrem financí Bohuslavem Sobotkou.
Nevládní organizace o podporu bruselských kontaktů nepřijdou
Aktivita nevládních organizací zemědělců v sídle Evropské unie v Bruselu je pro Ministerstvo zemědělství ČR (MZe) velmi potřebná a MZe jí také velmi oceňuje. Podpora na činnost kanceláří těchto organizací v EU by proto měla být podle ministra zemědělství Jaroslava Palase součástí resortního rozpočtu i na příští rok. V návrhu rozpočtu na rok 2004 byla na tyto účely původně vyčleněná částka zhruba 10 milionů korun, v konečné fázi však tento dotační titul z rozpočtu vypadl.
Jihomoravský kraj připravuje poradenské centrum pro zemědělce
V Jihomoravském kraji by mělo vzniknout poradenské centrum pro zemědělce. Založení regionálního Centra zemědělského a venkovského poradenství chystá kraj, Agrární komora a Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně. Povinnost vzniku takových středisek vyplývá z člensví v Evropské unii. Státy, které k EU přistupují, je musí vytvořit do roku 2007. Jihomoravský kraj se ale obává, že zemědělci v regionu budou centrum kvůli konkurenci potřebovat již v příštím roce.
Potravináře poznamenají rostoucí ceny obilí, brambor a řepky
Rostoucí ceny obilí, brambor a řepky letos poznamenají ekonomiku potravinářských firem v kraji Vysočina. Kvůli neúrodě se zvyšují výrobní náklady, ale odběratelské ceny se nemění, řekli dnes zástupci podniků. Ziskovost výroby klesá a některé firmy již uvažují o jejím omezení. Pivovary sice mají dostatek kvalitního sladovnického ječmene, ale zvyšuje se cena chmele, což by se mohlo promítnout do ceny piva.
Úplné texty zpráv a další události včerejšího dne naleznete v rubrice Úplné zpravodajství.
Další články v kategorii Zemědělství
- Babiš vloží Agrofert do fondu RSVP Trust (23.12.2025)
- Tento legendární stroj měnil venkov: Příběh nejrozšířenějšího traktoru Evropy (23.12.2025)
- Letos se objevilo ve velkochovech deset ohnisek ptačí chřipky, stejně jako loni (22.12.2025)
- Uhlíkově negativní zemědělství: Jak ho můžeme dosáhnout v českých podmínkách? (22.12.2025)
- Ve velkochovu slepic na Havlíčkobrodsku veterináři potvrdili ptačí chřipku (21.12.2025)
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Dohoda EU s Mercosurem o obchodu se odkládá na leden, uvedla von der Leyenová (19.12.2025)
- Německo a Španělsko vyzvaly lídry EU k podpoře dohody s Mercosurem (19.12.2025)
- Opakované demonstrace zemědělcům dobré jméno neudělají (19.12.2025)
- V Bruselu protestují tisíce zemědělců proti zemědělské politice EU (19.12.2025)

Tweet



