Souhrn událostí předchozího dne – 7. 7. 2005
08.07.2005 | Agris
Termín prvních sečí lze posunout
Žadatelé mají v souladu s plněním podmínek zásad správné zemědělské praxe dle nařízení vlády č. 241/2004 Sb., a nařízení vlády č. 242/2004 Sb., v platném znění povinnost provést první seč nejpozději do 15.7. s výjimkou odůvodnitelných případů nebo nestanoví-li podmínky agroenvironmentálních opatření jinak. Uvedený termín nicméně nemusí být podle Ministerstva zemědělství ČR (MZe) závazný.
Bush hodlá s EU spolupracovat na zrušení zemědělských subvencí
Spojené státy chtějí spolupracovat s Evropskou unií na odstranění zemědělských subvencí do roku 2010. Prohlásil to dnes americký prezident George Bush. Mluvčí evropského komisaře pro obchod Petera Mandelsona však uvedla, že tento termín nevypadá realisticky. "Chceme pracovat s EU na tom, abychom své země zbavili zemědělských subvencí," řekl Bush na summitu skupiny G8 ve skotském Gleneagles.
Čína odmítla odpovědnost za růst dovozu jahod do EU
Čína dnes odmítla tvrzení, že je odpovědná za nárůst dovozu mražených jahod do Evropské unie. Ta ve středu na popud Polska zahájila šetření, které má ověřit výrazné zvýšení dodávek jahod nejen z Číny, ale i z Maroka. Jeden z představitelů čínského zemědělského sektoru řekl agentuře Reuters, že Evropská komise zahájila šetření proto, že se Polsko chce zbavit konkurence. Komise zjišťuje, zda opravdu došlo k náhlému zvýšení dodávek jahod z obou zemí. Pokud najde důkaz o nárůstu, mohla by na dovoz uvalit kvóty, které by chránily trh EU.
GMO: Reakce Komise na hlasování Rady o pojistkách a geneticky modifikované kukuřici MON863
Rada pro životní prostředí hlasovala o souboru návrhů předložených Komisí v souvislosti s geneticky modifikovanými organizmy (GMO). Návrhy požadují zrušení zákazu popř. omezení (tzv. národní ustanovení o pojistkách), která uplatňuje Rakousko, Francie, Německo, Řecko a Lucembursko na osm schválených geneticky modifikovaných produktů. Rada hlasovala proti všem osmi návrhům Komise. Je to poprvé, co se v Radě nalezla kvalifikovaná většina proti nějakému návrhu Komise o GMO.
Úplné texty zpráv a další události včerejšího dne naleznete v rubrice Úplné zpravodajství.
Další články v kategorii Zemědělství
- Veterináři prověřují šíření chřipky skrz firmu Perena. Pomůže očkování? (07.04.2026)
- Zemědělci ve Zlínském kraji loni vyprodukovali meziročně méně mléka (07.04.2026)
- Řezem chmele začali práce na chmelnicích, na drátkování přijedou cizinci (04.04.2026)
- Lotyšsko prodloužilo zákaz dovozu obilí z Ruska a Běloruska (02.04.2026)
- Ministerstvo zemědělství myslí na budoucnost. Letos poskytne na genetické zdroje 90 milionů korun (02.04.2026)
- Agrofert dokončil nákup nizozemské firmy OCI Ammonia Holding (02.04.2026)
- Prastarý trik na bohatší úrodu brambor: Potřebujete na něj jen čas a vhodné místo (02.04.2026)
- Jak rychle a efektivně pomoci zemědělcům v době drahé nafty? Spotřební daní na naftu (02.04.2026)
- ROZMITAL na AgriShow 2026: novinky, prověřená technika i silná nabídka pro sezónu (02.04.2026)
- Hledá se křeček polní (02.04.2026)

Tweet



