Spotřeba kávy v příštích letech poroste, zásoby se ztenčí
19.02.2015 | Colosseum
Mezinárodní organizace pro kávu (IOC) uvedla, že v následujících pěti letech by mohla vzrůst celosvětová spotřeba kávy o 25 procent. Podle výkonného ředitele organizace Roberia Silvy roste spotřeba kávy v Indii, Číně a Latinské Americe. Do roku 2020 by mohla její celosvětová konzumace dosáhnout 175,8 milionu pytlů ze současných 141,6 milionu pytlů (1 pytel = 60 kg). Odhad rostoucí poptávky přichází v době nízkých globálních dodávek, které jsou způsobené loňským rekordním suchem v Brazílii. Země je jejím největším pěstitelem na světě, a díky tomu je očekáván pokles celosvětové roční produkce na 141 milionů pytlů.
I vývoj letošního počasí způsobuje obavy ohledně nadcházející sklizně. Brazilská národní dodavatelská společnost Conab předpovídá domácí produkci v úrovni 44,1 až 46,6 milionu pytlů. Tedy stejně jako loni. Roberio Silva uvedl, že Brazílii tentokrát trápí sucho v oblastech, kde se pěstuje typ robusta, která je proti arabice více hořká a méně nákladná.
Judith Ganes Chase, šéfka americké komoditní poradenské společnosti J. Ganes Consulting LLC, tvrdí, že produkce vietnamských, indických a indonéských pěstitelů nebude na stabilizaci celého trhu stačit. Podle jejích slov tak v nadcházejícím hospodářském roce mohou celosvětové zásoby kávy klesnout o 4 miliony pytlů.
Rychlému nárůstu ceny kávy z Brazílie prozatím brání slabá brazilská měna. Real proti americkému dolaru oslabil na desetiletá minima. Místní pěstitelé proto prodávají na globálních trzích více kávy, což vede k větší cenové konkurenci.
Autor: Petr Habiger, analytik, Colosseum, a.s.
Další články v kategorii Zemědělství
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- MŽP poskytne 300 milionů korun na instalace fotovoltaik na zemědělské půdě (12.12.2025)
- Regenerativní zemědělství se po letech pokusů i praxe jeví jako možné a vhodné (11.12.2025)
- Ministerstvo zemědělství vyhlásilo výsledky veřejné soutěže programu na podporu aplikovaného výzkumu ZEMĚ II (11.12.2025)
- Zemědělci by mohli nově řešit i větrnou erozi, MŽP připravilo novelu vyhlášky (10.12.2025)
- Podcast | Šebek: Nelžeme si do kapsy, že nová vláda bude podporovat malé a lokální farmy (10.12.2025)
- Agrostroj Pelhřimov se loni dostal do ztráty, chystá závod v USA (10.12.2025)
- Dohoda o NGT umožní rychlejší vývoj plodin odolných vůči klimatu (10.12.2025)
- Chlebovické brambory – Farma Libora Janečky – vítěz soutěže Farma roku 2025 (10.12.2025)

Tweet





