Stále více úrodné půdy je nenávratně zničeno
20.11.2008 | ÚZPI
Vyschlá orná půda, miliony hladovějících lidí hledajících nový domov a brutálnější boj o zbylé zdroje v suchých oblastech světa: Pro experty OSN není tento děsivý scénář vzdálenou budoucností, protože se v celosvětovém měřítku nepodniká nic efektivního pro ochranu půdy jako základny života.
Boj proti rozšiřování pouští a ničení orné půdy jsou pro OSN „nejdůležitější výzvou životního prostředí naší doby“. K tomuto závěru dospěli účastníci konference organizované OSN, jíž se zúčastnilo více než 1000 expertů, v Istanbulu. Zatímco se drama pomalu vyhrocuje a veřejnost sotva bude varována, hovořil turecký expert Erdogan Özevren o „tiché katastrofě“, jak uvedla agrární tisková služba AIZ.
Vlivem klimatickým změnám a nesprávnému využívání půdy je každý rok nenávratně ztraceno přibližně 20 milionů hektarů orné půdy. To odpovídá jedné pětině území Švýcarska. V období let 1981 až 2003 již byla v celosvětovém měřítku zpustošena jedna čtvrtina úrodných ploch, prohlásil Luc Gnacadja, výkonný sekretář Úmluvy OSN o boji proti vzniku pouští (UNCCD). Podle prognóz ale musí dojít do roku 2030 k nárůstu produkce potravin o 50 procent. „Jak můžeme tedy připustit každý rok tak velkou ztrátu orné půdy?“, apeloval Gnacadja znepokojující otázkou na přijetí změn a zastavení nebezpečného trendu v samém závěru konference.
Další články v kategorii Zemědělství
- ÚKZÚZ upozorňuje prodejce nesadbových brambor původem z Egypta na opatření proti šíření karanténní choroby bramboru (24.03.2026)
- Škoda na velkochovu slepic zasaženého chřipkou v Kosičkách je kolem 300 milionů (24.03.2026)
- Sklizeň obilovin ve Zlínském kraji loni vzrostla o 12,5 procenta (24.03.2026)
- Spolupráce MENDELU a Albertu se zaměří na podmínky chovu hospodářských zvířat (24.03.2026)
- Změna klimatu mění zemědělství regionálně, ale i globálně, zjistili vědci (24.03.2026)
- Ve Starém Bydžově na Hradecku začala likvidace chovu kachen s ptačí chřipkou (23.03.2026)
- Zemědělci: Hnojiva oproti loňsku o čtvrtinu zdražila, hrozí nižší výnosy plodin (23.03.2026)
- Jahody jsou naše drahokamy, říkají Korejci. Staly se pilířem zemědělského vývozu (23.03.2026)
- Zemědělství v Evropě stárne, mladí se do něj nehrnou (23.03.2026)
- V Moravskoslezském kraji loni ubylo chované drůbeže, přibylo prasat a skotu (23.03.2026)

Tweet



