Státní firma nechala zničit les, zaplatí dva miliony
21.11.2007 | Aktuálně.cz
Pokutu v souhrné výši 1,8 milionu korun za rozsáhlé poškození lesa těžkou technikou v Chráněné krajinné oblasti Ždárské vrchy udělila Česká inspekce životního prostředí hodonínské společnosti Petra a státnímu podniku Lesy. "Obě dotčené organizace se proti našemu rozhodnutí odvolaly, ale ministerstvo životního prostředí pokutu potvrdilo," řekla mluvčí inspekce Ivana Awwadová.
Větší část sankce - 1,35 milionu - musí zaplatit Petra, která loni od dubna do listopadu zpracovávala rozsáhlou kalamitu na pozemcích, na nichž hospodaří státní Lesy.
Zpřetrhané kořeny a hluboké rýhy
Inspekce firmě vyčítá, že při zpracování a odvozu popadaných stromů ze zimy na přelomu let 2005 a 2006 způsobila ve Žďárských vrších rozsáhlé škody. Inspektoři zjistili, že firma po sobě na desítkách hektarů zanechala ve zdravých porostech odřené stromy, zpřetrhané kořeny nebo rozrytou půdu s hlubokými rýhami.
Pokuta je vysoká i vzhledem k tomu, že zpracování popadaných stromů razantně zasáhlo celý ekosystém lesa. Území, kde firma škody způsobila, zahrnuje tři katastrální území CHKO Žďárské vrchy, tedy oblasti se zvýšenou ochranou.
Inspekce požádala Mendelovu zemědělskou a lesnickou univerzitu o nezávislé posouzení škod ve Žďárských vrších. "Závěr tohoto posouzení jednoznačně potvrzuje naše zjištění," konstatovala mluvčí Awwadová. Inspekce prošetřovala devastaci lesa loni v říjnu a listopadu na základě anonymního upozornění.
Další články v kategorii Zemědělství
- EU pozastavila na rok dovozní cla na hnojiva, netýká se to Ruska a Běloruska (22.05.2026)
- Prezident Agrární komory Doležal obhájil na volebním sněmu v Olomouci funkci (22.05.2026)
- Válka USA s Íránem má výrazný dopad na srílanský čajový průmysl (22.05.2026)
- Nová Řada 5: univerzální pracovní traktor pro každodenní provoz (22.05.2026)
- Zemědělský fond spouští příjem hlášení škod u ovocnářů po jarních mrazech (22.05.2026)
- Setkání chovatelů plemene limousine ve Vilémovicích (22.05.2026)
- Samosběry jahod u Olomouce se blíží. Pěstitelé lákají na zajímavé odrůdy (21.05.2026)
- Šéf Agrární komory: Zemědělství je v krizi, měla by o tom jednat vláda (21.05.2026)
- Eurostat: Počet včelstev na farmách v EU byl v roce 2023 rekordní, v Česku klesl (21.05.2026)
- Ministr Šebestyán: Mrazy závažně poškodily sady, příští týden eurokomisaři moji písemnou žádost osobně zopakuji (21.05.2026)

Tweet



