Státním tajemníkem na MZe bude jmenován Michal Hutňan, schválila to vláda

Vláda včera schválila jmenování nového státního tajemníka na ministerstvu zemědělství. Ministr Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) ve čtvrtek 1. prosince do funkce jmenuje Michala Hutňana, řekl ČTK mluvčí resortu Vojtěch Bílý. Hutňan na ministerstvu doposud působil jako vedoucí oddělení státní služby. Předchozí tajemník Jan Sixta byl v létě odvolán.

Deník N tehdy uvedl, že oficiálním důvodem odvolání bylo kázeňské provinění. Podle serveru Nekula úředníka vinil z toho, že jej obešel a snažil se zabránit svému odvolání, když s ním Národní bezpečnostní úřad zahájil řízení o zrušení prověrky. Stalo se tak poté, co policie na ministerstvu kvůli IT zakázkám zadržela tři lidi včetně Sixty.

O odvolání Sixty informoval v červenci server Aktuálně.cz, který má materiál požadující jeho odvolání k dispozici. Nekula v něm uvádí, že se Sixta dopustil jednání, kterým "narušil důstojnost své funkce a ohrozil důvěru v jeho nestranné, odborné a spravedlivé rozhodování a které zároveň naplňuje znaky porušení služební kázně zvlášť závažným způsobem".

Státní tajemník musí mít k výkonu své funkce bezpečnostní prověrku na stupeň tajné a Sixta údajně v květnu požádal náměstka ministerstva vnitra, aby nároky na bezpečnostní osvědčení na jeho pozici snížil. Nově by mu poté stačilo být prověřený na nejmírnější úroveň. Podle médií o tom ale neinformoval Nekulu a porušil tím služební předpis a zákon o ochraně utajovaných informací.

Policisté v kauze údajné korupce při IT zakázkách letos na jaře zadrželi Sixtu a další dva lidi. Podle médií spolu se Sixtou podezřívají vedoucího odboru informačních a komunikačních technologií na ministerstvu zemědělství Olega Blaška a bývalého ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). V kauze zatím nebyl nikdo obviněn.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info