Stavy drůbeže u nás vzrostly o 13 procent
26.08.2009 | vetweb.cz
Ve Zlínském kraji poklesly za poslední čtyři roky stavy drůbeže o 12,4 procenta. Zatímco v polovině letošního roku chovali farmáři zhruba 1,148 milionu kusů, v polovině roku 2004 to bylo přes 1,31 milionu, tedy téměř o 163.000 více. V celé zemi se naopak v tomto období počty chované drůbeže o 13 procent zvýšily.
Za poklesem stavů drůbeže v kraji stojí podle odborníků malá rentabilita chovů způsobená nízkými výkupními cenami a naopak zvyšujícími se náklady na suroviny. Chovatele drůbeže v regionu nyní trápí stejné problémy jako jejich kolegy, kteří chovají prasata nebo skot. Snižování počtu chované drůbeže v kraji lze očekávat i do budoucna. V meziročním porovnání se ale stavy drůbeže ve Zlínském kraji snížily jen nepatrně, a to zhruba o 2,5 procenta. V celé zemi naopak stavy drůbeže od loňského června mírně vzrostly asi o 538.000 na 25,971 milionu kusů. Od loňského června se snížily počty chované drůbeže kromě Zlínského i ve středních Čechách a v Plzeňském, Ústeckém a Pardubickém kraji. Největší nárůst naopak nastal v Královéhradeckém kraji, kde se počty drůbeže meziročně zvýšily téměř o 60 procent na 3,059 milionu kusů.
Největšími chovateli drůbeže jsou nyní zemědělci ze středních Čech, kteří jí mají více než 5,7 milionu kusů, následují farmáři z Jihomoravského, Jihočeského a Královéhradeckého kraje. Nejméně drůbeže naopak chovají zemědělské podniky z Liberecka. Zlínskému kraji, který se na celorepublikových číslech podílí zhruba 4,4 procenta, patří devátá příčka.
Další články v kategorii Zemědělství
- Erozní vyhláška má řešit i vítr, Motoristé plánují změny (15.12.2025)
- Šebestyán vedl zemědělský dotační fond, od letoška zastupoval velké agropodniky (15.12.2025)
- Na Litoměřicku a Nymbursku se potvrdila v malochovech newcastleská choroba (15.12.2025)
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- MŽP poskytne 300 milionů korun na instalace fotovoltaik na zemědělské půdě (12.12.2025)
- Regenerativní zemědělství se po letech pokusů i praxe jeví jako možné a vhodné (11.12.2025)
- Ministerstvo zemědělství vyhlásilo výsledky veřejné soutěže programu na podporu aplikovaného výzkumu ZEMĚ II (11.12.2025)
- Zemědělci by mohli nově řešit i větrnou erozi, MŽP připravilo novelu vyhlášky (10.12.2025)
- Podcast | Šebek: Nelžeme si do kapsy, že nová vláda bude podporovat malé a lokální farmy (10.12.2025)

Tweet



