Struktura evropských programů se po roce 2007 změní
25.04.2005 | edotace.cz
Kraje by se měly dočkat osmi vlastních regionálních programů a počet sektorových operačních programů se rozšíří ze současných čtyř nejméně na šest. Struktura programů, pomocí kterých se budou rozdělovat miliardy z Evropské unie, se v České republice po roce 2007 výrazně změní. Kraje by se měly dočkat osmi vlastních regionálních programů a počet sektorových operačních programů se rozšíří ze současných čtyř nejméně na šest. Důvodem změn v programech je především prudký nárůst objemu peněz, které by do ČR měly po roce 2007 směřovat. Podpory by se měla zvýšit až o pětinu.
Zatímco dosud byly toky peněz rozděleny na podporu průmyslu a podnikání, infrastruktury, lidských zdrojů a venkova a zemědělství, nově by měly vzniknout samostatné programy na podporu vědy a výzkumu a informačních technologií. Podpora krajů je nyní sdružena do jednoho společného programu, MMR jej však chce od roku 2007 nahradit osmi regionálními programy. Vlastní program tak budu mít vždy jeden až tři kraje sdružené do administrativních jednotek NUTS II.
Resort rovněž plánuje tyto jednotky přeskupit. Kraj Vysočina by měl přejít k Jihočeskému kraji od Jihomoravského, který tak zůstane sám. Osiřet by měl rovněž Ústecký kraj, protože Karlovarsko by se mělo nově přesunout k Plzeňskému kraji.
Další články v kategorii Zemědělství
- U veřejných zadavatelů chceme zvýšit podíl lokálních potravin, shodli se ministr Šebestyán s ministryní Mrázovou (10.04.2026)
- Jihomoravští zemědělci žádají vytvoření strategické rezervy nafty pro sklizeň (10.04.2026)
- Šebestyán: Ve veřejném stravování by se mělo častěji vyskytovat české maso (10.04.2026)
- Za „zelené baterie venkova“: Zemědělci a energetici volají po rozumném rozvoji bioplynových stanic (10.04.2026)
- Ústav zemědělské ekonomiky a informací vede Vladimír Eck (10.04.2026)
- CNBC: Po válce na Blízkém východě může ceny potravin zvýšit i jev super El Nino (10.04.2026)
- Europoslanci ze zemědělského výboru podpořili zákaz názvů jako vegetariánský steak (09.04.2026)
- Příliš dobrá sezona brambor přivedla české pěstitele téměř na mizinu (09.04.2026)
- Farmáři mohou začít podávat jednotné žádosti, SZIF rozdělí 30 mld. Kč, jako loni (09.04.2026)
- Ovocné stromy, mnohde už v plném květu, ohrozí od pátku do neděle mráz (09.04.2026)

Tweet



