Do ČR se vrátila ptačí chřipka, nové ohnisko je na Jindřichohradecku
02.12.2022 | SVS ČR
V České republice bylo po více jak sedmi měsících potvrzeno nové ohnisko ptačí chřipky. Nachází se ve velkochovu kachen na výkrm v obci Frahelž na Jindřichohradecku v Jihočeském kraji. Zdrojem nákazy jsou zřejmě volně žijící vodní ptáci. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha potvrdilo výskyt ptačí chřipky.
V chovu se původně nacházelo přes 22 000 výkrmových kachen. Během tří dnů došlo k postupnému úhynu jednotek tisíců kusů. U kachen byly pozorovány klinické příznaky typické pro ptačí chřipku. Veterinární inspektoři zahájili v chovu šetření, přijali předběžná opatření a odeslali uhynulé kusy k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. To následně potvrdilo ptačí chřipku H5N1. Chovatel nevyloučil, že drůbež v chovu přišla do kontaktu s volně žijícími vodními ptáky.
Zbývající drůbež v chovu bude utracena. Kolem ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření, která omezí přesuny drůbeže, budou zde provedeny soupisy chovů drůbeže a bude zakázáno pořádání hromadných akcích jako jsou burzy či výstavy ptactva, které představují velké riziko šíření nákaz drůbeže a bude zakázáno pořádání výstav či burz drůbeže a ptactva, které představují velké riziko šíření nákazy.
Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a k jejich přenosu dochází zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků. Vysoce patogenní viry aviární influenzy způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny. V chovech drůbeže tím způsobují významné přímé i nepřímé ekonomické ztráty.
V první polovině letošního roce bylo na území České republiky postupně vyhlášeno 10 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže. První dvě letošní ohniska byla potvrzena 3. ledna v malochovech drůbeže v Bojanovicích na Znojemsku a v Blažimi na Lounsku. Postupně přibylo 8 dalších ohnisek v chovech. Nacházela se jak v neevidovaných malochovech, tak v komerčních velkochovech. Poslední ohnisko v obci Plánice v okrese Klatovy v Plzeňském kraji bylo potvrzeno 14. dubna.
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS
Další články v kategorii Zemědělství
- Veterináři loni uložili pokuty za 27,2 milionu Kč, meziročně vzrostly o čtvrtinu (31.01.2023)
- Zákon o rodinných farmách má podporu předsedy zemědělského výboru (31.01.2023)
- EU chce pomoci zemědělcům s inflací. Ve hře je potravinová bezpečnost Evropy, tvrdí europoslanci (31.01.2023)
- Na jihu Čech je další ohnisko ptačí chřipky, a to v chovu slepic a perliček (31.01.2023)
- Sehnat lidi je problém. Robot udělá práci vždy a kvalitněji, připouští zemědělec (30.01.2023)
- Asociace pokračuje ve snaze o zjednodušení dotačních podmínek (30.01.2023)
- Pěstování révy vinné v České republice v roce 2022 (30.01.2023)
- Nových vinic v Česku meziročně přibylo, roste zájem o PIWI odrůdy (28.01.2023)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla - č. 4 (27.01.2023)
- V Lánech začalo utrácení kachen z chovu, v němž se objevila ptačí chřipka (27.01.2023)