Sucho snižuje výnosy obilí a ničí úrodu kukuřice a slunečnice
29.07.2013 | FinančníNoviny.cz
Úrodu obilí, kukuřice, slunečnice, ovoce i zeleniny snižuje na jižní Moravě dlouhotrvající sucho. Nepodepsalo se pouze na obilí, které už uzrálo a sklízí se. Předpoklady o nadprůměrných výnosech vzaly za své. U některých plodin budou spíš průměrné a u některých i velmi podprůměrné, vyplývá z vyjádření odborníků.
Na Břeclavsku například utrpěla i ozimá pšenice. Kvůli suchu se ztráty na úrodě mohou blížit až 20 procentům. Obilí trpí obzvláště na písčitých půdách, které rychle vysychají, což je v tomto okrese případ Mikulovska a Pohořelicka. "Pšenice tady má výnos čtyři tuny na hektar, což je málo," řekl ředitel okresní agrární komory Ladislav Sečkář.
Ještě hůř je na tom kukuřice či slunečnice, které v tomto období nabírají hmotu. "Klasy u kukuřice jsou krátké, rostliny nízké," uvedl Sečkář. Podle agronoma Luboše Kopeckého ze společnosti ZENERGO z Hodonínska může být ztráta na úrodě u těchto plodin 30 až 40 procent. A pokud nebude pršet i nadále, může být ztráta klidně i poloviční. "Kolega na Znojemsku mi hlásil, že tam je v půdě vody ještě méně a mají po úrodě kukuřice úplně. Hodně teď záleží na tom, kolik kde udrží půda vláhy," řekl Kopecký.
Sklizeň obilí má naopak ZENERGO solidní, protože už většina stihla uzrát. "Ale pojedeme na žně ještě na Vysočinu a odtud už máme zprávy, že pšenice hodně zasychá," doplnil Kopecký.
Sucho omezilo i produkční schopnost zeleniny v tradiční zelinářské oblasti na Hodonínsku, kde navíc téměř nikde nemají závlahové systémy. "Okurky přestaly nasazovat, rajčata mají malé plody, stejně tak papriky a rostliny zasychají," uvedla ředitelka hodonínské okresní agrární komory Milada Zimolová.
Další články v kategorii Zemědělství
- Itálie a Francie jsou proti rychlému schválení a podpisu dohody Mercosur (18.12.2025)
- Čí zájmy hájí premiér Babiš na jednání Evropské rady k rozpočtu? Naší země, nebo svého agroholdingu? (18.12.2025)
- Evropský parlament schválil odklad nařízení o odlesňování o další rok (18.12.2025)
- Řečtí zemědělci pokračují v blokádách i po příslibu více peněz (18.12.2025)
- Česko rozšiřuje plochy ekologického zemědělství. Bio obiloviny a tradiční odrůdy nabývají na oblibě (18.12.2025)
- Důslednější ochranu zvířat před týráním mají zajistit přísnější pravidla (17.12.2025)
- Důvody k optimismu pro sedláky z rodinných farem existují i v nepříznivých časech (17.12.2025)
- Zemědělská a plastikářská firma Patria Kobylí loni snížila ztrátu na 4,7 mil. (17.12.2025)
- Český vědec, který vrátil vědě vůni bylin. Roman Pavela získal prestižní světové ocenění ScholarGPS (17.12.2025)
- Šebestyán vidí jako prioritu úpravu zemědělského rozpočtu, má ho za podhodnocený (17.12.2025)

Tweet



