Summit států G8 má jednat i o nezávadnosti potravin

Summit nejvyspělejších států G8 má jednat i o nezávadnosti potravin

Organizace spotřebitelů sedmi zemí včetně USA žádají zákaz pěstování a prodeje geneticky modifikovaných potravin.

Spotřebitelské organizace ze sedmi zemí, včetně Spojených států, Japonska a Británie, včera požádaly summit nejvyspělejších zemí a Ruska (G8), který začne tento pátek na Okinawě, aby se nezabýval jen obchodními a hospodářskými otázkami, ale jednal také o "reálných obavách spotřebitelů, a to o negativních účincích geneticky modifikovaných organismů v potravinách (GMO)".

I když zatím nebylo vědecky spolehlivě dokázáno, že GMO jsou lidskému zdraví škodlivé, organizace z Malajsie, Spojených států, Filipín, Jižní Koreje, Velké Británie, Austrálie a Japonska se obracejí na hlavy států a vlád zemí G8, aby "byla přijata preventivní opatření, včetně moratoria na vývoj osiva a potravin (obsahujících GMO) a jejich komercializaci, zejména pokud jde o rýži. Vyjadřujeme vážné obavy ze současného trendu ve vývoji geneticky upravené rýže, která je hlavní a základní potravinou v mnoha asijských zemích, i z toho, že japonská vláda nedávno vyslovila souhlas s pěstováním geneticky modifikované rýže".

Zároveň tato spotřebitelská sdružení vyzvala čelné představitele států G8, aby umožnili pořádání mezinárodních fór, na nichž by vlády, spotřebitelé, ekologové a zemědělci mohli vyjádřit své názory na tuto otázku.

Proti názoru některých činitelů Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO), že uplatňování genetického inženýrství v zemědělství může přispět k odstranění hladu v nejchudších zemích světa, prohlašují zmíněné spotřebitelské organizace, že "problém hladu, chudoby a podvýživy nemůže být vyřešen bez udržitelného potravinového systému, podporovaného rodinnými farmami, a zdravým ekosystémem".

Překvapivá je účast sdružení spotřebitelů z USA a Austrálie, neboť tyto země spolu s Kanadou patří k největším producentům geneticky upravených plodin a jsou to zejména USA, které, jak poznamenává Reuters, nutí ostatní země dovážet potraviny s GMO.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info